X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Nasze zakupowe ambicje rosną szybciej niż dochody

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 12:30
Prawie połowie gospodarstw domowych udaje się odłożyć nieco gotówki, jednocześnie wzrosła grupa gospodarstw, które z trudem wiążą koniec z końcem, przejadają oszczędności bądź wpadają w długi - wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych - Związku Pracodawców.
11 proc. badanych osób przyznaje się do przejadania swoich oszczędności.
11 proc. badanych osób przyznaje się do "przejadania" swoich oszczędności.Foto: Shutterstock

Już prawie połowie polskich gospodarstw domowych udaje się odłożyć nieco gotówki. W ocenach gospodarstw domowych pogarsza się jednak klimat do oszczędzania, a jednocześnie rośnie grupa ledwie wiążących koniec z końcem i przejadających swoje oszczędności - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Lepsza ocena kondycji finansowej

Zdaniem autorów badania, gospodarstwa domowe w Polsce nadal nieźle oceniają swoją kondycję finansową. Poinformowano, że na przestrzeni ostatnich 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się grupa gospodarstw przyznających się do popadania w długi. Obecnie ten problem dotyczy 4 proc. respondentów. Zmniejszył się też odsetek gospodarstw twierdzących, że ich dochody z trudem starczają na życie – dziś to nieco ponad 38 proc., podczas gdy 10 lat temu na problem ten wskazywał co drugi badany.

- W kolejnych kwartałach ten aspekt kondycji gospodarstw domowych powinien jednak podlegać obserwacji, bowiem rok wcześniej osób deklarujących trudności w wiązaniu "końca z końcem", było mniej niż 34 proc. Co ciekawe, nasilające się nastroje konsumpcyjne powodują, że obecnie aż 11 proc. badanych przyznaje się do "przejadania" swych oszczędności – to najwyższy odsetek od 10 lat i aż o połowę większy niż przed rokiem - zauważono.

Udaje się coraz więcej zaoszczędzić

Zwrócono uwagę, że prawie połowie polskich gospodarstw domowych udaje się oszczędzić jakiekolwiek pieniądze (4,5 proc. wskazuje, że oszczędza dużo, a 41,9 proc., że nieco oszczędza - wobec odpowiednio 2,5 proc. i 51,1 proc. w zeszłym roku).

- To odsetek wyższy aż o 65 proc. w porównaniu z rokiem 2009, ale niższy o prawie 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - czytamy.

Zgodnie z informacją, efektem pozytywnych nastrojów jest rosnąca skłonność do oszczędzania. Odsetek gospodarstw domowych, które uważają, że w najbliższych miesiącach uda im się zaoszczędzić, wynosi obecnie 24 proc. i jest dziś trzykrotnie wyższy niż przed 10 laty.

Na co wydajemy?

W badaniu zapytano, na co wydajemy zaoszczędzone pieniądze. Okazuje się, że wśród najważniejszych motywów gromadzenia oszczędności (badanych w cyklu półrocznym), najczęściej wskazywaną opcją było „bez specjalnego przeznaczenia” (ok. 23,5 proc. odpowiedzi). Na drugim miejscu znajduje się wypoczynek (22,6 proc.), gdzie obserwowany jest trend wzrostowy od kilku edycji badania. Na trzecim miejscu uplasowała się potrzeba gromadzenia środków na bieżące wydatki konsumpcyjne (21,7 proc.). Kolejne miejsce zajmują: oszczędności z przeznaczeniem na remont (18 proc.) oraz oszczędzanie na zakup drobnych dóbr trwałych (10,2 proc.).

- Podobnie jak w poprzednich edycjach badania, obecnie obserwowany odsetek gospodarstw domowych deklarujących oszczędności, które służą celom związanym z zakupem mieszkania lub samochodu, utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. To odpowiednio 6,6 proc. i 6,5 proc. badanych. Udział gospodarstw domowych oszczędzających z przeznaczeniem na emeryturę jest niewielki, a dodatkowo w bieżącym badaniu uległ zmniejszeniu do 3,9 proc. z 9,1 proc. - zwrócono uwagę.

Dobry czas na oszczędzanie

Jednocześnie wzrósł o 1/4, w porównaniu z badaniami sprzed 10 oraz 5 lat, odsetek gospodarstw domowych będących zdania, że obecnie jest dobry lub bardzo dobry czas by oszczędzać. Zastrzeżono, że szczyt optymizmu został już jednak osiągnięty i wkroczyliśmy w fazę spadkową – od kilku kwartałów maleje odsetek respondentów uważających, że obecnie jest korzystny klimat do oszczędzania. Aktualnie jest on o 15 proc. niższy niż przed rokiem.

- Ambicje zakupowe Polaków rosły w ostatnich latach szybciej niż ich realne dochody, co zapewne stanowi jeden z powodów osłabienia dynamiki przyrostu udziału gospodarstw domowych, optymistycznie podchodzących do oszczędzania. Jeszcze bardziej może niepokoić to, że rośnie różnica pomiędzy udziałem łącznym negatywnie nastawionych do oszczędzania i tych o przeciwnych opiniach. Zmiana odczuć gospodarstw domowych w tym obszarze wydaje się być nawet zaskakująco duża jak na okres wciąż utrzymującego się wzrostu gospodarczego oraz nadal rosnących płac. Jeśli ta tendencja zostanie utrzymana, to w kolejnych kwartałach nie tylko oszczędzanie, ale i konsumpcja mogą podlegać ograniczaniu – poinformował prezes KPF Andrzej Roter.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy coraz bardziej "zapożyczeni". Pieniądze na wyciągnięcie ręki dzięki nowym technologiom

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 08:55
Polacy mają 1,49 mld zł niespłaconych pożyczek. To niemal trzykrotnie więcej niż cztery lata temu – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Statystyczny rodak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio ok. 4,5 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Część rodziców płaci dzieciom za prace w domu i dobre oceny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 15:12
Tylko 47 proc. rodziców dzieci w wieku 5-14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research. Ponad 1/3 rodziców popełnia błędy, płacąc dzieciom np. za pomoc w pracach domowych czy dobre oceny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dochód rozporządzalny, czyli ile zostaje nam w kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 08:30
W Polsce w szybkim tempie rosną płace. Rośnie w związku z tym także miesięczny dochód rozporządzalny, choć nadal jest on niższy od tego czym dysponują mieszkańcy rozwiniętych państw zachodniej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słabo z naszą wiedzą o finansach. Mamy tego świadomość

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 14:00
Prawie połowa Polaków, czyli 49 proc., deklaruje, że ich wiedza o finansach jest mała lub bardzo mała - wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019". 9 proc. Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą i bardzo dobrą.
rozwiń zwiń