X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Plan Junckera

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 14:11
Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, inaczej zwany Planem Junckera, to program, który jest przewidziany dla stymulowania inwestycji w ramach Unii Europejskiej.
Audio
  • Na czy polega Plan Junckera - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. (Dariusz Kwiatkowski)

Cały budżet Funduszu to 380 mld euro. Pieniądze są przeznaczone między innymi na inwestycje innowacyjne. Plan Junckera dostarcza kapitału podmiotom gospodarczym, przedsiębiorstwom, samorządom i rządom krajów członkowskich na realizację inwestycji ryzykownych, to znaczy takich, dla których trudniejsze niż standardowo jest uzyskanie kapitału na rynku.

- Program został ukierunkowany na te gospodarki, które potrzebowały dodatkowego impulsu - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fundusze pochodzące z Planu Junckera miały ożywić między innymi polską gospodarkę. Zainteresowanie taką pomocą okazało się bardzo duże. Nad Wisłą  realizowanych jest kilkadziesiąt dużych projektów finansowanych z Planu Junckera, których beneficjentami są między innymi samorządy.

Komisja Europejska szacuje, że na koniec ubiegłego roku wartość inwestycji uruchomionych w krajach unijnych, dzięki Europejskiemu Funduszowi Inwestycji  Strategicznych wyniosła 370 mld euro. 

Komisja ocenia, że Polska należy do krajów, w których wykorzystanie wsparcia  w ramach Planu Junckera jest wyższe od średniej unijnej.

Od 2015 roku polskie firmy, przedsiębiorstwa i instytucje uzyskały finansowanie na poziomie prawie 3,8 mld euro, co daje nam piąte miejsce w Unii. Wyprzedzają nas tylko bardzo duże gospodarki jak: francuska, niemiecka czy włoska. To dobre miejsce zawdzięczamy głównie dużym przedsiębiorstwom, w mniejszym stopniu  pieniądze zagospodarowały małe i średnie firmy, choć to one przede wszystkim miały być adresatami dofinansowania.

- Powinniśmy brać przykład z gospodarki włoskiej, bo Włosi, którzy znaleźli się na drugim miejscu pod względem wykorzystania środków, przeznaczyli je głównie dla  sektora MŚP.

- Musimy pamiętać, że dla polskich małych i średnich firm pozyskanie finansowania jest bardzo istotne, żeby mogły je przeznaczać na badania i rozwój - podkreśla Andrzej Kubisiak.

Zapewnienie odpowiedniego dofinansowania i dokapitalizowanie przedsiębiorstw, zawsze minimalizuje ryzyko ponieważ nie trzeba wówczas inwestować środków własnych lub pozyskiwać finansowania zewnętrznego, w tym bankowego, które jest obciążone choćby spłatą oprocentowania.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG        

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak