X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Część rodziców płaci dzieciom za prace w domu i dobre oceny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 15:12
Tylko 47 proc. rodziców dzieci w wieku 5-14 lat rozmawia z nimi o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research. Ponad 1/3 rodziców popełnia błędy, płacąc dzieciom np. za pomoc w pracach domowych czy dobre oceny.
63 proc. badanych rodziców wskazało, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce.
63 proc. badanych rodziców wskazało, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce.Foto: Pixabay

63 proc. badanych rodziców wskazywało, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce. Blisko 39 proc. badanych obiecuje dopłacać pociechom do ich oszczędności, by mogły kupić sobie wymarzoną rzecz. 35 proc. rodziców twierdzi, że pokazuje dzieciom, jak rozsądnie robić codzienne zakupy, jak reagować na promocje i w jaki sposób oceniać jakość kupowanych produktów - podkreślono w wynikach badania.

Płacą za prace w domu i dobre stopnie

Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Bank Polska, który uruchomił projekt edukacyjny dla dzieci "Finansiaki". Agata Trzcińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która opracowała merytoryczną stronę "Finansiaków" zwraca uwagę, że aż 37 proc. rodziców, edukując swoje pociechy, popełnia błędy.

- Aż 17 proc. badanych płaci dzieciom za prace w domu, 16 proc. za dobre oceny, a niecałe 15 proc. nie pozwala wydawać kieszonkowego na zachcianki - powiedziała.

Psycholożka podkreśliła, że "wywiązywanie się z domowych obowiązków czy dobre oceny w szkole nie mogą być nagradzane pieniędzmi. Dziećmi powinny kierować motywacje wewnętrzne, a nie finansowe". "Jeżeli chcemy nauczyć dziecko odpowiedzialności i mądrego rozporządzania pieniędzmi, to powinniśmy też pozwolić mu swobodnie wydawać kieszonkowe. Oczywiście w ramach określonych wcześniej zasad - warto ustalić z dzieckiem, na co nie może być przeznaczane kieszonkowe (np. niezdrowe jedzenie, używki) i jakie będą konsekwencje złamania tych zasad" - mówi.

Trzeba tłumaczyć

Jej zdaniem jeśli dziecko chce wydać całe swoje kieszonkowe pierwszego dnia, to rodzice powinni wytłumaczyć mu następstwa takiego postępowania, ale nie zabraniać.

- Należy jednak pamiętać, żeby w takiej sytuacji nie dawać dziecku dodatkowych pieniędzy - wyjaśnia Trzcińska.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak pomóc nastolatkom w zarządzaniu kieszonkowym?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 16:00
Gospodarowanie własnym budżetem za młodu uczy odpowiedzialności i samodzielności. Dlatego warto pomóc nastolatkowi w wyrobieniu dobrych nawyków finansowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja dorosłości, czyli jak kontrolować domowe wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:39
- Świetnym momentem na stworzenie własnego, autorskiego systemu zarządzania pieniędzmi jest wyjazd na studia. Wówczas musimy szybko stać się dorośli. Warto dokładnie przeanalizować, kiedy i na co "pieniądze same się wydają" - mówi Dominika Nawrocka z bloga "Kobieta i pieniądze". 
rozwiń zwiń