X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga na fałszywe strony do składania e-PIT-ów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 18:02
Resort finansów ostrzegł przed fałszywymi stronami do składania e-PIT-ów. Z kolei, jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji - już ponad 800 tysięcy osób skorzystało do tej pory z Profilu Zaufanego, który jest jedną z metod weryfikacji tożsamości przy składaniu zeznania podatkowego "Twój e-PIT".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Elnur

Profil Zaufany (PZ) to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w serwisach administracji publicznej i składać podpis zaufany, czyli podpis elektroniczny do podpisywania pism, podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych.

Profil Zaufany zwiększa bezpieczeństwo

Stanowi on także jedną z metod weryfikacji tożsamości przy składaniu zeznania podatkowego "Twój e-PIT". 

"Twój ePIT" to z kolei usługa uruchomiona 15 lutego na portalu Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl. W tym roku po raz pierwszy zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38 zostało wypełnione przez urząd skarbowy.

Podatnik, jeśli chce go obejrzeć lub dokonać w nim zmian, musi się zalogować do serwisu. Można to zrobić na dwa sposoby: podając PESEL (lub NIP i datę urodzenia), do tego jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2018 r.), następnie kwotę przychodu z deklaracji za 2017 r. oraz kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2017 r. Albo logując się przez Profil Zaufany. 

Uwaga na fałszywe strony

Ministerstwo Finansów ostrzegło przed fałszywymi stronami do składania e-PIT-ów. Jak poinformował rzecznik resortu Paweł Jurek, resort złożył doniesienie w sprawie strony wizualnie podobnej do #TwojePIT.

- Właściwy adres jest tylko jeden http://podatki.gov.pl - napisał na Twitterze rzecznik resortu finansów. 

Resort zwrócił też uwagę podatnikom, że jedynym sposobem składania elektronicznych formularzy PIT za 2018 r. udostępnianym przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową jest usługa Twój e-PIT albo e-Deklaracje na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Według resortu cyfryzacji, który jest odpowiedzialny za projekt PZ, założenie Profilu "zajmuje mniej czasu, niż znalezienie wszystkich niezbędnych do wpisania kwot".

Co więcej - jak przekonuje MC - logowanie przez Profil Zaufany to jedyna opcja logowania do usługi "Twój e-PIT" dla osób, które podjęły w 2018 r. pierwszą pracę i nie mają niezbędnych do zalogowania danych uwierzytelniających, czyli np. kwoty przychodu za 2017 r.

Profil Zaufany to także jedyny sposób na zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, na którym można odebrać i zrealizować e-recepty, sprawdzić historię wizyt u lekarza, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia, a także uzyskać dostęp do wielu innych swoich danych medycznych. 

- O tym, jak przydatny jest Profil Zaufany wie już ponad 3 miliony Polaków, którzy go założyli i korzystają z niego na co dzień - ocenił szef Ministerstwa Cyfryzacji. 

Według MC są dwie możliwości, by założyć Profil Zaufany. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie założenie Profilu Zaufanego umożliwia 10 banków.

Drugi sposób to założenie Profilu Zaufanego przez internet i potwierdzenie go w Punkcie Potwierdzającym. Na terenie kraju działa 1500 takich punktów. Wszystkie informacje na temat Profilu Zaufanego można znaleźć na stronie www.pz.gov.pl.

PAP, MF, MC, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będzie łatwiej rozliczyć PIT. Automatycznie i bezpłatnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:15
Jak informuje Ministerstwo Finansów - usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna elektronicznie od 15 lutego dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-PIT. Podatki rozliczane "zawsze prawidłowo i zawsze na czas"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 12:52
Jesteśmy gotowi, by jutro 20 milionów podatników po wejściu na portal podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój e-PIT: już pół miliona rozliczeń. Rośnie zainteresowanie Profilem Zaufanym

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:20
W systemie Twój e-PIT złożono już 500 tysięcy rozliczeń podatkowych, a w ciągu czterech dni, licząc od ostatniego piątku, Profil Zaufany założyło ponad 90 tys. osób. Korzysta już z niego około 2,7 mln Polaków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Twój e-PIT jest bezpieczny? Prezes UODO: problem rzeczywiście istnieje

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 08:22
Od tygodnia na Portalu Podatkowym dostępne są automatycznie wypełnione rozliczenia podatkowe za ubiegły rok. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT za 2018 rok?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:40
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego, w którym rozlicza się podatnik, jak również samemu podatnikowi. Druk PIT-11 do urzędu pracodawca musiał dostarczyć do końca stycznia, a podatnikowi do końca lutego danego roku, czyli w roku obecnym do czwartku 28 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezpiecznie przekazać 1 proc. podatku przez e-pit?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:10
W tym roku duża część podatników może już rozliczać się z fiskusem na platformie e-pity, co znakomicie ułatwia im życie. Z drugiej strony w takim wypadku należy baczniejszą uwagę zwracać na przekazywanie jednego procenta na organizacje pożytku publicznego. Resort finansów ostrzega też przed fałszywymi stronami do składania e-pitów.
rozwiń zwiń