X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

NBP: w styczniu nadwyżka w obrotach bieżących

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 18:30
W styczniu Polska miała 9,9 mld zł nadwyżki na rachunku obrotów bieżących wobec nadwyżki w wysokości 9,5 mld zł w styczniu 2018 r. - wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego na temat bilansu płatniczego Polski w styczniu 2019 r.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Z opublikowanych 18 marca 2019 r. wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za styczeń 2019 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 9,9 mld zł. W analogicznym miesiącu 2018 r. było ono również dodatnie i wyniosło 9,5 mld zł" - napisano w komunikacie NBP.

Wartość eksportu i importu

Obliczono, że wartość eksportu towarów wyniosła 79,4 mld zł i była wyższa o 5,5 mld zł (tj. o 7,4 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2018 r. Wartość importu towarów wzrosła o 4,0 mld zł (tj. o 5,4 proc.) do poziomu 78,2 mld zł. Według banku centralnego wzrost ten wynikał przede wszystkim ze wzrostu wartości dostaw paliw (gazu ziemnego i węgla), nowych samochodów osobowych, części środków transportu oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku.

Nadwyżka w obrotach towarowych wyniosła 1,2 mld zł, natomiast w analogicznym miesiącu 2018 r. saldo obrotów towarowych było ujemne i wyniosło 0,2 mld zł.

Saldo usług

NBP zauważa, że "tradycyjnie" dodatnie było saldo usług, które wyniosło 8,5 mld zł. Przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 20,4 mld zł i w porównaniu do stycznia 2018 r. wzrosły o 2,2 mld zł, tj. o 11,8 proc. Wartość rozchodów wyniosła 11,9 mld zł i wzrosła o 1,0 mld zł, tj. o 9,7 proc. "Na dodatnie saldo usług w wysokości 8,5 mld zł złożyły się dodatnie salda pozostałych usług (4,4 mld zł), usług transportowych (2,7 mld zł) oraz podróży zagranicznych (1,4 mld zł)" - napisano.

Zgodnie z przedstawionymi danymi w styczniu br. napływ środków z Unii Europejskiej wyniósł 11,4 mld zł, z tego 9,2 mld zł zarejestrowano w rachunku bieżącym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Napływ środków w rachunku kapitałowym wyniósł 2,2 mld zł, z czego na Fundusz Spójności wpłynęło 1,7 mld zł. W styczniu 2019 r. zapłacono składkę w wysokości 1,8 mld zł.

Saldo transferów z UE

- Po uwzględnieniu zapłaconej składki saldo transferów z Unią Europejską było dodatnie i wyniosło 9,6 mld zł - poinformowano.

NBP zauważa, że zaprezentowana wersja bilansu płatniczego ma charakter informacji wstępnej i może ulec zmianie.

Saldo obrotów bieżących jest łączną miarą rozliczeń gospodarki z zagranicą, wynikającą z bieżących operacji - głównie kupna i sprzedaży towarów i usług. Deficyt obrotów bieżących oznacza, że część towarów lub usług kupiliśmy na kredyt, a zatem stanowi on miarę zapożyczania się gospodarki za granicą w danym okresie i określa tempo wzrostu długu zagranicznego.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak