more_horiz
Gospodarka

Nie tylko zatory płatnicze. Co ogranicza mikrofirmy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:50
Niemal połowa polskich mikrofirm, czyli takich, które zatrudniają do 10 pracowników, ocenia swoją sytuację jako dobrą, ale aż jedna trzecia z nich nie podejmuje, ani nie planuje inwestycji - wynika z raportu "Mikrofirmy pod lupą", przygotowanego przez  Polski Instytut Ekonomiczny.
Audio
  • O barierach, które spowalniają rozwój polskich mikrofirm, była mowa w radiowej jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Mikrofirmy stanowią 96 procent wszystkich przedsiębiorstw w Polsce.
Mikrofirmy stanowią 96 procent wszystkich przedsiębiorstw w Polsce.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Mikrofirmy to 96 procent wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, wytwarzają jedną trzecią naszego PKB.

Jakie bariery?

- Ze względu na ocenę barier prowadzenia działalności gospodarczej dzielą się na trzy, mniej więcej tak samo liczne, grupy: zadowolonych, malkontentów i średniaków - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, autorka raportu.

- Niektóre bariery ograniczające prowadzenie działalności wskazywali wszyscy, niezależnie od stopnia zadowolenia - dodała.

Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii powiedział, że otoczenie prawne szczególnie dla małych i średnich firm poprawia się.

Ochrona przed zatorami płatniczymi

Wkrótce rząd przyjmie projekt ustawy, który ma chronić mały biznes przed zatorami płatniczymi ze strony większych kontrahentów.

Mikrofirmy zapewniają ponad 40 procent miejsc pracy w polskiej gospodarce. Wiele z nich nie ma ambicji rozwoju - ich celem jest zwyczajnie utrzymanie siebie i najbliższych na przyzwoitym poziomie.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz trudniej o pracowników

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:21
Blisko połowa pracodawców (49,7 proc.) deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ponad 16 proc. firm ogranicza nowe inwestycje ze względu na braki kadrowe. Tak wynika z najnowszej edycji raportu Work Service „Barometr Rynku Pracy X”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy płacą coraz więcej, coraz więcej zatrudniają

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:20
Przedsiębiorcy nadal pozytywnie oceniają kondycję polskiej gospodarki - wynika z najnowszej prognozy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ok. 33 proc. planuje w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia, a 35 proc. - wzrost wynagrodzeń.
rozwiń zwiń