X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ultima Ratio: wyrok 20 razy szybciej niż w tradycyjnym sądzie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:50
W kwietniu ruszy pierwszy w Polsce w pełni elektroniczny sąd polubowny dla przedsiębiorców Ultima Ratio tworzony przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP. Wyrok ma być co do zasady wydany zdecydowanie szybciej niż w sądzie tradycyjnym.
Audio
  • W kwietniu ruszy pierwszy w Polsce w pełni elektroniczny sąd polubowny dla przedsiębiorców Ultima Ratio - o szczegółach z ekspertami rozmawiała na antenie radiowej Jedynki Aleksandra Tycner.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/FabrikaSimf

- Technologia stworzyła możliwości, a pomysł podsunęło samo życie - wyjaśniał w radiowej Jedynce Robert Szczepanek, współzałożyciel elektronicznego sądu  polubownego Ultima Ratio przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej.

- Nie ma żadnych papierowych akt i całe postępowanie toczy się przez Internet - dodał.

Bez spotkania stron

Wcześniej jednak firmy, które zawierają umowy ze sobą, muszą zastrzec w nich, że wszelkie ewentualne spory będą rozstrzygane przez elektroniczny sąd.

- W takim sądzie strony nie muszą się spotykać, a spory są rozstrzygane przez profesjonalnych arbitrów, którymi są notariusze - tłumaczył Paweł Orłowski, notariusz ze Stowarzyszenia Notariuszy RP.

- Taki wyrok może być wykonany przez państwowy aparat - podkreślił rozmówca. 

Wyroki będą wydawane w kilkanaście dni, a nie kilkadziesiąt tygodni, bo obieg informacji w takich sądach jest bardzo szybki. Będą też tańsze, bowiem będzie tylko opłata arbitrażowa, taka jak za wpis w sądzie powszechnym.

Szybki wyrok

Może to być dobre rozwiązanie dla telekomów, banków, towarzystw ubezpieczeniowych, firm produkcyjnych, hurtowni, firm transportowych i kurierskich czy przedsiębiorstw energetycznych, które współpracują z setkami albo tysiącami klientów, a opierają się na powtarzalnych umowach. Wyrok ma być co do zasady wydany w 21 dni czyli ponad 20 razy szybciej niż w sądzie tradycyjnym.

Zabezpieczenia systemu elektronicznego Ultima Ratio są takie jak w bankowości elektronicznej.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: sąd firma Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arbitraż online alternatywą dla powszechnego sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:52
Rusza pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online. Dzięki niemu wyroki w sporach między przedsiębiorcami mogą zapadać 20 razy szybciej niż w sądzie powszechnym.
rozwiń zwiń