X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rządy Pieniądza: czy grozi nam spowolnienie gospodarcze?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 08:10
W Rządach Pieniądza w Polskim Radiu 24, o aktualnych wydarzeniach gospodarczych dyskutowali: Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Stanisław Kluza, były minister finansów oraz Kamil Maliszewski z mBanku.
Audio
  • W Rządach Pieniądza w Polskim Radiu 24, aktualne wydarzenia gospodarcze komentowali: Piotr Arak szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Stanisław Kluza, były minister finansów oraz Kamil Maliszewski z mBanku. (Cz.1/Anna Grabowska)
  • W Rządach Pieniądza w Polskim Radiu 24, aktualne wydarzenia gospodarcze komentowali: Piotr Arak szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Stanisław Kluza, były minister finansów oraz Kamil Maliszewski z mBanku. (Cz.2/Anna Grabowska)
Konsumpcja to jeden z podstawowych czynników stymulujących obecnie polską gospodarkę
Konsumpcja to jeden z podstawowych czynników stymulujących obecnie polską gospodarkęFoto: Pixabay

Komentowano m.in. wstępne zapowiedzi zmian w podatkach (koszty uzyskania przychodu, obniżenie stawek PIT, rezygnacja z tzw. podatku Belki) oraz ich wpływ na wzrost polskiej gospodarki. 

Wydatki socjalne, a wzrost PKB

Jak mówił Kamil Maliszewski - zmniejszenie klina podatkowego byłoby słuszne. Jego zdaniem oznacza to jednak uszczuplenie dochodów budżetowych, wprawdzie nie "jakimiś ogromnymi kwotami", ale "ogromne kwoty" będziemy wydawali.

Dodał, że wydatki te budzą duże obawy, czy w związku ze spadającą trajektorią wzrostu PKB, gdzie przychody budżetowe nie będą już rosły tak szybko jak w latach ubiegłych, nie znajdziemy się poza 3 procentowym progiem deficytu budżetowego, co - zaznaczył - wydaje się prawdopodobne.

W opinii Stanisława Kluzy - Polsce w 2019 r. nie grozi spowolnienie gospodarcze, a "zbiór prezentów socjalnych" zwiększy popyt konsumpcyjny. Natomiast jeśli na świecie doszłoby do poważnego spowolnienia - Polska też by to odczuła - ocenił ekspert.

Nowe programy w granicach deficytu?

Według Piotra Araka - konsumpcja to nadal istotny czynnik, który kształtuje obecny wzrost gospodarczy w Polsce, choć czynnik nie jedyny. Dodał, że jest optymistą jeśli chodzi o 2019 rok.

- Zakładając dalszy spadek udziału szarej strefy i tym samym wzrost przychodów państwa może skutkować dodatkowymi przychodami (do budżetu - red.), które zagwarantują realizację nowych programów w granicach deficytu, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego - ocenił Piotr Arak.

Anna Grabowska. ak, NRG

Czytaj także

Spowolnienie na horyzoncie. Trudno będzie o powtórkę wyniku z 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 12:40
W czwartym kwartale ubiegłego roku polski PKB wyniósł 4,9 dziesiątych procent - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że nasza gospodarka nieznacznie spowalnia. To tak zwany szybki szacunek - a ostateczny wynik poznamy pod koniec lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: w jakim tempie wyhamuje polska gospodarka?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:30
Jak mocne spowolnienie czeka polską gospodarkę oraz problemy z logowanie do zeznań podatkowych - to tematy piątkowej audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mierzyć wzrost gospodarczy? A może wskaźnik PKB zastąpić Indeksem Odpowiedzialnego Rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:15
Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju, który ma być alternatywą dla PKB, czyli najbardziej znanego wskaźnika makroekonomicznego.
rozwiń zwiń