X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Twój e-PIT: już pół miliona rozliczeń. Rośnie zainteresowanie Profilem Zaufanym

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:20
W systemie Twój e-PIT złożono już 500 tysięcy rozliczeń podatkowych, a w ciągu czterech dni, licząc od ostatniego piątku, Profil Zaufany założyło ponad 90 tys. osób. Korzysta już z niego około 2,7 mln Polaków. 
Profil Zaufany przydaje się m.in. przy korzystaniu z usługi Twój e-PIT.
Profil Zaufany przydaje się m.in. przy korzystaniu z usługi Twój e-PIT.Foto: Pixabay

Resort cyfryzacji przypomniał, że Profil Zaufany przydaje się przy korzystaniu z usługi Twój e-PIT, dzięki której zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 po raz pierwszy wypełnił za podatników i udostępnił urząd skarbowy.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że aby sprawdzić przygotowane rozliczenie trzeba się zalogować. Można to zrobić m.in. przez Profil Zaufany (PZ). Wiele osób wybrało właśnie taką opcję. Jak podano, już w dniu uruchomienia usługi, w piątek 15 lutego, Profil Zaufany założyło 31 625 osób. W weekend zainteresowanie nie malało. W sobotę przybyło 14 473 nowych użytkowników Profilu, a w niedzielę – 19 714, a w poniedziałek - 26 796 osób. Dało to 92 608 nowych użytkowników Profilu Zaufanego, a w sumie z Profilu Zaufanego korzysta już 2 743 020 Polaków.

— Ministerstwo Finansów 🇵🇱💯 (@MF_GOV_PL) 18 lutego 2019

- Profil Zaufany przydaje się. Wie o tym coraz więcej osób. A my pracujemy nad tym, by przygotować dla nich coraz więcej e-usług, do których kluczem dostępu jest właśnie Profil Zaufany. Polacy, m.in. dzięki pismu ogólnemu, już dziś większość urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet. Naszym celem jest, by mogli załatwić wszystkie – dodał wiceminister Zagórski.

Dzięki Profilowi zaufanemu sprawdzimy nie tylko e-PIT

Resort cyfryzacji podkreśla, że dzięki Profilowi Zaufanemu można sprawdzić nie tylko swój e-PIT, ale załatwić też wiele innych urzędowych spraw. Bez wychodzenia z domu. Jako przykłady podano: złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego; zarejestrowanie online narodzin dziecka; sprawdzenie swoich punktów karnych; sprawdzenie, czy auto, które chce się sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu); złożenie i sprawdzenie dokumentów rozliczeniowych w ZUS i US; złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej; zgłoszenie utraty dowodu osobistego; wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego; uzyskanie odpis aktu stanu cywilnego.

Resort cyfryzacji informuje, że Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby. Pierwszy - przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tej opcji można go założyć i potwierdzić w pełni online, przez 24 godziny i siedem dni w tygodniu. Warunkiem jest posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Kilka opcji

Ministerstwo zaznacza, że dane w banku są wiarygodne, bowiem zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dlatego każdy decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać swoich danych w urzędzie. W systemie bankowości elektronicznej trzeba wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego. Potem należy operację potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym. Potwierdzenie założenia konta otrzymuje się mailem.

Druga opcja uzyskania Profilu Zaufanego to założenie go przez internet z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym. Aby to zrobić należy wejść na stronę www.pz.gov.pl i wybrać możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.

Następnie należy odwiedzić punkt potwierdzający, na co jest 14 dni od złożenia wniosku. Jak informuje resort cyfryzacji, w całej Polsce działa niemal 1500 takich punktów, to m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie czy wojewódzkie, a także poczty.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa usługa "Twój e-PIT" będzie dostępna od 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 11:00
Już w 2019 roku nie trzeba będzie wypełniać wniosków ani deklaracji żeby rozliczyć podatek. Krajowa Administracja  Skarbowa przygotuje dla podatników w ramach usługi "Twój e-PIT" zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. W 2020 roku taka usługa będzie dostępna dla osób prowadzącyh działalność gospodarczą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej rozliczyć PIT. Automatycznie i bezpłatnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:15
Jak informuje Ministerstwo Finansów - usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna elektronicznie od 15 lutego dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-PIT. Podatki rozliczane "zawsze prawidłowo i zawsze na czas"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 12:52
Jesteśmy gotowi, by jutro 20 milionów podatników po wejściu na portal podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-PIT. Rzecznik resortu finansów: "Usługa działa stabilnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 12:01
Do godziny 10 w sobotę rozliczono 100 tysięcy deklaracji za pomocą usługi Twój e-PIT - powiedział rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek. Zapewnił, że logowanie i pobieranie dokumentów przebiega bez zakłóceń.
rozwiń zwiń