Wyboista droga do elektromobilności w Polsce. Rynek czeka na dopłaty

2019-02-18, 07:59

Wyboista droga do elektromobilności w Polsce. Rynek czeka na dopłaty
Z prognoz wynika, ze w ciągu kilkunastu lat elektryki zdominują rynek nowych samochodów. . Foto: shutterstock

W Polsce mają niebawem ruszyć dopłaty do samochodów elektrycznych. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii w tej sprawie trafił do publicznych konsultacji. Poza wsparciem zakupu nowych pojazdów z napędem alternatywnym znalazły się w dokumencie także dopłaty dla inwestycji w rozwój sieci ładowania i tankowania. Czy rozrusza to rynek aut napędzanych paliwami alternatywnymi?

Posłuchaj

W radiowej Jedynce Maciej Mazur - dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych - mówił o perspektywach rozwoju elektromobilności w Polsce. (Elżbieta Szczerbak)
+
Dodaj do playlisty

Jak ocenił w radiowej Jedynce Maciej Mazur - dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych - rynek ten globalnie rozwija się bardzo szybko.

Świat przyśpiesza, Polska goni

Obecnie po drogach całego świata jeździ już 5 mln samochodów elektrycznych, gdy jeszcze 2 lata temu liczba ta była niższa o 3 mln. Na koniec tego roku ma ich już jeździć 7 mln.

- Gorzej sytuacja wygląda w Polsce - mówił ekspert. W ubiegłym roku nie udało się przebić granicy 2 tysięcy zarejestrowanych pojazdów elektrycznych - dodał.

Lepiej w naszym kraju wygląda sytuacja jeśli chodzi o klasyczne pojazdy hybrydowe, bo względem sprzedaży których jesteśmy w Europie na wysokim 6. miejscu.

Barierą wysokie ceny

Zdaniem Macieja Mazura - największą barierą w rozwoju elektromobilności w Polsce są wysokie ceny aut z napędem elektrycznym i niedostateczne wsparcie finansowe tego rynku ze strony państwa.

Powinno to zmienić - zdaniem eksperta - rozporządzenie resortu energii w tej sprawie, które zakłada, że dopłata do samochodu elektrycznego może wynieść nawet 36 tysięcy złotych. To by spowodowało zbliżenie parytetu cenowego samochodów konwencjonalnych i tych zasilanych prądem.

Elżbieta Szczerbak, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej