more_horiz
Gospodarka

Nie ma zamówień na podniebnego giganta. Stanie produkcja

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 14:01
Jak poinformował koncern Airbus, w 2021 roku zostanie wstrzymana produkcja największego samolotu pasażerskiego A380. Powodem zaprzestania produkcji jest brak zamówień na ten typ samolotu. Z tego powodu tysiące miejsc pracy w koncernie są zagrożone.
Zaprzestanie produkcji Airbusa A380 spowoduje zwolnienia w kilku zakładach firmy.
Zaprzestanie produkcji Airbusa A380 spowoduje zwolnienia w kilku zakładach firmy.Foto: fot. EEIM/Wikimedia Commons/CC

Do roku 2021 Airbus ma wyprodukować jedynie 14 samolotów A380. Największy ich odbiorca, linie lotnicze Emirates Airline zredukowały swoje zamówienie o 39 maszyn. Zamiast A380 odbiorca z Emiratów Arabskich zamówił mniejsze samoloty A330 i A350.

Brak zamówień

Dalszych zamówień na największy samolot pasażerski świata francusko-niemiecki koncern już nie ma. A380 jest produkowany m.in. w zakładach Airbusa w Hamburgu, w Bremie, Stade i Augsburgu.

Zaprzestanie produkcji tego samolotu pasażerskiego tylko w Niemczech spowoduje likwidację ponad trzech tysięcy miejsc pracy. Władze koncernu zapowiadają, że w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną ze związkami zawodowymi rozmowy na temat redukcji zatrudnienia.

Za duży, za drogi

Samolot A380 jest dwupoziomowym, czterosilnikowy samolotem pasażerskim produkowanym przez europejską a w zasadzie francusko-niemiecką firmę Airbus. A380 mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej i jest największym samolotem pasażerskim świata.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak