more_horiz
Gospodarka

Spowolnienie na horyzoncie. Trudno będzie o powtórkę wyniku z 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 12:40
W czwartym kwartale ubiegłego roku polski PKB wyniósł 4,9 dziesiątych procent - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że nasza gospodarka nieznacznie spowalnia. To tak zwany szybki szacunek - a ostateczny wynik poznamy pod koniec lutego.
Polska gospodarka w najbliższych latach będzie rozwijała się wolniej niż w 2018 roku - przewidują eksperci.
Polska gospodarka w najbliższych latach będzie rozwijała się wolniej niż w 2018 roku - przewidują eksperci.Foto: shutterstock, Phongphan

Pod koniec stycznia GUS przedstawił szybki odczyt PKB za cały 2018 rok. Według tych danych, nasza gospodarka w ubiegłym roku rozwijała się w tempie 5,1 procent. To dobry wynik, ale trudny do powtórzenia. 

Bez zaskoczenia

Tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale ubiegłego roku na poziomie 4,9 procent to wynik spodziewany przez analityków.

- Zaskoczenia nie ma - nasza gospodarka zaczyna lekko hamować - co jednak - zdaniem Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu „Vistula” - nie powinno nas bardzo niepokoić.

- Spowalnia także europejska gospodarka, a to przełoży się na nasz przemysł i eksport. Dlatego dobre wyniki z 2018 roku będą trudne do powtórzenia - ocenia Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju.

- Gospodarka rynkowa żyje w rytm następujących po sobie faz szybszego i wolniejszego wzrostu i jest to naturalny proces - stwierdził Marian Szołucha.

Będziemy rozwijać się wolniej

W projekcie tegorocznego budżetu rząd zapisał, że wzrost PKB wyniesie 3,8 procent. Zdaniem ekonomistów są to bardzo ostrożne i wyważone szacunki.

Bank Światowy podwyższył ostatnio prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 rok do 4,0 proc. z 3,9 proc. Bank szacuje, że do 2021 polska gospodarka zwolni do 3,3 proc. a powód to m.in. postępujące spowolnienie gospodarcze w całej Europie.

Justyna Golonko, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gospodarka pozytywnie zaskoczyła ekonomistów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 20:30
W I kwartale br. polska gospodarka rozwijała się szybciej niż prognozowali ekonomiści. Dane opublikowane przez GUS wielu z nich pozytywnie zaskoczyło. O tym jak rozwijała się nasza gospodarka - w radiowej Jedynce z Martą Petką-Zagajewską, ekonomistką PKO BP rozmowiała z Justyna Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurostat: Polska w unijnej czołówce wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 20:05
Polska osiągając w trzecim kwartale 5,1 proc. wzrostu PKB w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem należy do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE - wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie wyzwania przed polską gospodarką w 2019 r.?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 12:27
- Polska gospodarka w 2019 r. musi się przygotować na spowolnienie - mówi PAP prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa PTE. Zaznacza jednocześnie, że mamy potencjał pozwalający na zminimalizowanie skutków wolniejszego wzrostu gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o wzroście PKB. 4,9 proc. w ostatnim kwartale zeszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 10:30
Nasza gospodarka w IV kwartale 2018 roku rozwijała się w tempie 4,9 procent - wynika z szybkiego szacunku przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń