more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza". Rusza Twój e-PIT. Na czy polegają zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 09:10
Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Jacek Tomkiewicz z Akademii im. Leona Koźmińskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Arkadiusz Pączka - Pracodawcy RP - dyskutowali m.in. na temat rozliczenia PIT-u za poprzedni rok.
Audio
  • W audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Jacek Tomkiewicz z Akademii im. Leona Koźmińskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Arkadiusz Pączka - Pracodawcy RP - rozmawiali o głównych wydarzeniach z dziedziny gospodarki i finansów. (Anna Grabowska)
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Jacek Tomkiewicz z Akademii im. Leona Koźmińskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Arkadiusz Pączka - Pracodawcy RP - rozmawiali m.in. na temat rozliczenia PIT-u za poprzedni rok oraz usłudze Twój e-PIT, która zostanie uruchomiona dziś o północy. (Anna Grabowska)
W tym roku rozliczenie PIT-u będzie znacznie prostsze.
W tym roku rozliczenie PIT-u będzie znacznie prostsze.Foto: mffoto/Shutterstock.com

Przypomniano, że dziś o północy ruszy możliwość sprawdzenia swojego zeznania podatkowego na stronie podatkigov.pl. To rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy rozliczali się w sposób prosty, czyli nie korzystali z żadnych ulg i odliczeń.

Jak powiedział Marian Szołucha - jest to na pewno nieułatwienie dla wielu osób znane już na świecie. Zdaniem rozmówcy "drobnym minusem" może być to, że Polacy dotąd zmuszeni do rozliczania się z fiskusem tradycyjnie - dowiadywali się przy okazji, jak wygląda w Polsce system podatkowy, jak jest skonstruowany, czym są koszty uzyskania, co można odliczyć, itp. 

Według Arkadiusza Pączki - wiele osób nadal będzie rozliczało się w sposób tradycyjny, korzystając z pomocy np. księgowych, ale dla tych, którzy nie korzystają z żadnych ulg, będzie to spore ułatwienie.

Rozmówcy zgodni byli co do tego, że - ogólnie - w polskim systemie podatkowym, o czym mówi się już od wielu lat, przydałoby się "więcej prostoty". 

Anna Grabowska, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od tego roku PIT wypełni za nas fiskus. Co warto wiedzieć o e-zeznaniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 07:35
Od tego roku fiskus wypełni za nas deklarację PIT - a przynajmniej te najbardziej popularne, czyli PIT 37 i PIT 38 - tłumaczy Michał Nocoń z kancelarii Baker & Mckenzie i wylicza, że nowy system obejmie 16 mln Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej rozliczyć PIT. Automatycznie i bezpłatnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:15
Jak informuje Ministerstwo Finansów - usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna elektronicznie od 15 lutego dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2018 rekordowy dla organizacji pożytku publicznego. Więcej pieniędzy z 1 proc. przekazanego podatku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:05
Już niebawem 15 lutego podatnicy będą mogli rozliczyć się z podatku za 2018 rok. Wielu z nich przekaże przy okazji swój 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, z roku na rok Polacy coraz chętniej wspierają takie organizacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2019: zeznanie wypełni za nas fiskus. Zobacz, co jednak musisz zrobić

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:00
W tym roku po raz pierwszy w historii zeznanie wypełni za nas fiskus, a naszym obowiązkiem będzie jego akceptacja. Tyle, że to pierwszy etap wprowadzania "Twojego e-Pita" w polskim systemie podatkowym, i ta usługa urzędników obejmie na razie PIT-37 i PIT-38.
rozwiń zwiń