X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister przedsiębiorczości o wynagrodzeniach: "Odzwierciedlają dobrą kondycję polskiej gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 15:57
To najwyższy skok wynagrodzeń notowany w ujęciu rok do roku od ponad 5 lat - tak minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała dane GUS dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r.
Audio
  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz komentuje ostatnie dane GUS na temat wynagrodzeń. (IAR)
  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz komentuje ostatnie dane GUS dotyczące wzrostu wynagrodzeń w gospodarce. (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. w stosunku do 2017 r. wyniósł 5,3 proc. Przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. wyniosła 4 585,03 zł.

- To najwyższy skok wynagrodzeń notowany w ujęciu rok do roku od ponad 5 lat. Nawet biorąc pod uwagę wskaźnik inflacyjny to oznacza realny wzrost o ponad 300 zł - powiedziała minister.

Szybki wzrost płac

Zdaniem szefowej MPiT dane te odzwierciedlają dobrą kondycję polskiej gospodarki.

- Wyjątkowo rekordowemu wzrostowi gospodarczemu ponad 5 proc. za ub.r towarzyszy także zwiększone wynagradzanie pracowników - podkreśliła. Wskazała, że dane GUS dotyczące wynagrodzeń w całej gospodarce nie są niespodzianką.

- Potwierdzają bowiem trend obserwowany w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników, w którym odnotowany wzrost przeciętnych płac w 2018 r. miał podobną dynamikę - wskazała.

Szefowa resortu zwróciła uwagę na fakt, że dynamika wzrostu dla całej gospodarki była szybsza niż w sektorze przedsiębiorstw.

- Szybki wzrost płac to skutek dobrych wiadomości płynących w ubiegłym roku z całej gospodarki oraz presji płacowej, spowodowanej zmniejszającą się liczbą osób zgłaszających gotowość do podjęcia pracy (niska stopa bezrobocia) - wyliczyła.

Najbliższe miesiące pod znakiem brexitu

Emilewicz odniosła się też do podanych przez GUS w poniedziałek danych dotyczących wymiany handlowej. Przypomniała, że w 2018 r. obroty towarowe handlu zagranicznego osiągnęły rekordowo wysoką wartość.

- Eksport wyniósł 221 mld euro i był wyższy o 7 proc. (rdr), a import wyniósł blisko 226,1 mld euro, tj. poziom wyższy o 9,7 proc. - zaznaczyła i dodała: "chcielibyśmy utrzymać ten korzystny bilans handlowy w relacji import-eksport".

Według szefowej MPiT najbliższe miesiące upłyną pod hasłem brexit.

- Ciągle nie wiemy jak wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie wyglądać. Najczarniejszy scenariusz tzw. twardego brexitu dzisiaj pewnie jest najbardziej uprawdopodobniony - oceniła minister.

IAR/PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak