X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Więcej kupiliśmy, niż sprzedaliśmy. Ujemne saldo w handlu zagranicznym

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 10:56
Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego w 2018 roku wyniósł - 21,4 mld złotych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
a
aFoto: ilikestudio/Shutterstock.com

W 2018 roku Polska sprzedała za granicę towary za blisko 940,4 mld złotych, a sprowadziła za 961,8 mld złotych. Ujemne saldo wyniosło 21,4 mld złotych - podał GUS.

W porównaniu z 2017 rokiem eksport wzrósł o 6,5 procent, a import o 9,3 procent.

Najwięcej towarów Polska sprzedawała do krajów rozwiniętych - 87 procent (w tym ponad 84 procent do Unii Europejskiej).

Import z tych państw wyniósł 65,5 procent. Natomiast najmniejszy udział wymiany towarowej odnotowano z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Naszym głównym partnerem handlowym pozostają Niemcy. 

Spowolnienie u głównych partnerów

- Zważywszy na spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych czy niepewności w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego 2018 r. należy uznać za bardzo dobre - skomentowała szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Według minister - w kontekście gorszych sygnałów napływających z gospodarki niemieckiej "szczególnie cieszy wysoki wzrost sprzedaży na ten rynek (o 9,6 proc.)". Minister podkreśliła, że dynamicznie w 2018 r. rosła także sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych, m.in. do USA, Rosji, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Chile oraz na Białoruś.

Pogorszenie równowagi

Jak podkreśliła, wyższa dynamika importu wynikająca z silnego popytu konsumpcyjnego, ożywienia w inwestycjach oraz wyższych cen nośników energii, w tym ropy naftowej, skutkowała pogorszeniem zrównoważenia wymiany towarowej.

- Notowana za 2017 rok nadwyżka w wysokości 0,56 mld euro uległa przekształceniu w deficyt na poziomie 5 mld euro - zaznaczyła

IAR/PAP, GUS, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: handel gus eksport import
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ujemne saldo w handlu zagranicznym. Spadł eksport, wzrósł import

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 10:36
W styczniu Polska zanotowała deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 2 mld złotych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej kupujemy niż sprzedajemy. GUS o handlu zagranicznym

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 10:37
Deficyt w handlu zagranicznym po kwietniu 2018 r. wyniósł 0,7 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie deficyt w handlu zagranicznym: wynosi już 13,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 11:14
Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego od początku roku do października 2018 r. wyniósł 3,2 mld euro, czyli 13,5 mld zł - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń