more_horiz
Gospodarka

Rok 2018 rekordowy dla organizacji pożytku publicznego. Więcej pieniędzy z 1 proc. przekazanego podatku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 13:05
Już niebawem 15 lutego podatnicy będą mogli rozliczyć się z podatku za 2018 rok. Wielu z nich przekaże przy okazji swój 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, z roku na rok Polacy coraz chętniej wspierają takie organizacje.
Audio
  • Rok 2018 był rekordowy dla organizacji pożytku publicznego. Rozliczając się z fiskusem Polacy przekazali na ich rzecz o 100 milionów zł więcej, niż w roku 2017. Więcej na ten temat w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Elżbietę Szczerbak.
Rośnie kwota oraz liczba osób, które chcą przekazać 1 proc. swojego podatku.
Rośnie kwota oraz liczba osób, które chcą przekazać 1 proc. swojego podatku.Foto: shutterstock, Akira Kaelyn

Rok 2018 był rekordowy dla organizacji pożytku publicznego. Rozliczając się z fiskusem Polacy przekazali na ich rzecz o 100 milionów zł więcej, niż w roku 2017.

Więcej pieniędzy z 1 proc.

- Co ważne, rośnie nie tylko kwota, ale też liczba osób, które chcą przekazać 1 proc. swojego podatku - mówił w radiowej Jedynce Łukasz Karwacki z firmy doradczej PWC.

Tym bardziej, że jeszcze łatwiej niż dotychczas będzie można rozliczyć się z fiskusem, bo to urząd skarbowy przygotuje i rozliczy za nas PIT.

Takich organizacji pożytku publicznego, na które można przeznaczyć 1 proc. podatku jest ok 5 tys. Mają one określone obowiązki.

Ważna transparentność

- Jednym z nich, decydującym o tym czy trafi do nich część naszego podatku, jest transparentność - zwrócił uwagę Rafał Kowalski z portalu ngo.pl.

- Co ważne, warto też wybierać te organizacje działające wokół nas - dodał. 

Około 1/3 z 760 mln złotych przekazanych w zeszłym roku z 1 proc. podatku, trafiła do 5 największych organizacji pożytku publicznego.

Elżbieta Szczerbak, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak