more_horiz
Gospodarka

Do Polski rodacy przesyłają kilkanaście mld złotych rocznie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 12:40
Ponad 2,5 miliona Polaków przebywających poza granicami kraju przesyła regularnie pieniądze do Polski. Jeszcze kilka lat temu stanowiły one ponad 3 procent naszego PKB. Wraz z rozwojem gospodarki, ten udział maleje, choć transferowane sumy rosną.
Audio
  • O znaczeniu dla naszej gospodarki pieniędzy, które Polacy pracujący za granicą wysyłają do kraju, była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Najwięcej pieniędzy napływa do kraju od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Najwyższe jednorazowe przelewy dokonywane są z Norwegii.
Najwięcej pieniędzy napływa do kraju od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Najwyższe jednorazowe przelewy dokonywane są z Norwegii.Foto: Pixabay

- Dziś udział transferów pieniędzy do Polski wynosi nieco ponad 1 procent naszego PKB, ale według Banku Światowego Polska należymy do państw, które dostają najwięcej gotówki od rodaków pracujących za granicą – mówił w radiowej Jedynce Tomasz Jaroszek, autor bloga finansowego, doradca tv.

Najwięcej z Wielkiej Brytanii

- Przelewy rzeczywiście najczęściej dokonywane są do małych miejscowości w Polsce – potwierdziła Julia Ławniczak, odpowiedzialna za polski rynek w firmie TransferGo. Dodała, że z doświadczenia jej firmy wynika, Polacy najwięcej pieniędzy przesyłają z Wielkiej Brytanii.

- Najwyższe jednorazowe przelewy dokonywane są z Norwegii – poinformowała.

Ważne pieniądze, ale nie tak, jak kiedyś

- W skali makro te pieniądze są ważne, ale nie aż tak, jak jeszcze dekadę temu – uważa Tomasz Jaroszek.

Całkowite transfery finansowe do Polski to kilkanaście miliardów zł rocznie. Dokładną sumę trudno podać, bo część pieniędzy jest przywożona w gotówce.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak