more_horiz
Gospodarka

Wskaźnik koniunktury w przemyśle 48,2 pkt. "Odwrócenie trendu"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 09:55
Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu wyniósł 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. w grudniu 2018 r. i wobec prognozy 47,5 pkt. - podał Markit, który przeprowadził badanie.
W styczniu poprawił się wskaźnik koniunktury przemysłowej w stosunku do grudnia zeszłego roku.
W styczniu poprawił się wskaźnik koniunktury przemysłowej w stosunku do grudnia zeszłego roku.Foto: Glow Images/East News

- W styczniu Indeks PMI trzeci miesiąc z rzędu zarejestrował wartość poniżej 50,0, sygnalizując ponowne pogorszenie warunków w polskim przemyśle. Główny wskaźnik wzrósł z grudniowego poziomu 47,6 do 48,2, odzwierciedlając wzrost zatrudnienia oraz wolniejszy spadek nowych zamówień. Mimo poprawy najnowszy odczyt był drugim najniższym wynikiem od pięciu i pół roku - czytamy w komentarzu.

Spada produkcja, rośnie zatrudnienie

Markit podaje, że wielkość produkcji spadła w najszybszym tempie od czerwca 2009 r., tak samo jak eksport, którego spadek wiązano ze słabym popytem w Europie.

Zapasy niesprzedanych towarów kumulowały się najszybciej od niemal 20 lat, a poziom zaległości gwałtownie się obniżył. Autorzy badania wskazują, że po trzech miesiącach spadku zatrudnienie w sektorze znów zaczęło wzrastać.

Powody do optymizmu

- Odwrócenie trendu spadkowego na rynku pracy oraz niewielka poprawa oczekiwań odnośnie przyszłej produkcji dają pewne powody do optymizmu, ale ogólne spowolnienie w sektorze wytwórczym najprawdopodobniej utrzyma się co najmniej w pierwszym kwartale 2019 r. - skomentowano odczyt PMI.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak