more_horiz
Gospodarka

Energetyka jądrowa z "zielonym światłem"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 10:15
Po zakończeniu konsultacji społecznych projektu Polityki energetycznej Polski do roku 2040 włączymy zielone światło dla budowy dwóch elektrowni atomowych - powiedział w Sejmie wiceminister energii Tadeusz Skobel. Dodał, że z analiz wynika, że jedna powstanie na północy, a druga w Polsce centralnej, ok. Bełchatowa.
W 2033 r. w Polsce miałby ruszyć pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,5 GW.
W 2033 r. w Polsce miałby ruszyć pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,5 GW.Foto: boscorelli/Shutterstock.com

Minister zapytany, jak ocenia dotychczasową efektywność prac przygotowujących budowę polskiej elektrowni jądrowej, powiedział, że spółka PGE EJ1 przeprowadziła szereg badań lokalizacyjnych i środowiskowych w rejonach, gdzie siłownie jądrowe mogłyby powstać. W sumie jak zaznaczył, na różne prace przygotowawcze wydano ok. 750 mln zł. W efekcie powstało kilka ekspertyz, raportów i analiz.

Kiedy pierwszy blok w 2033 roku

Zaznaczył, że trwa analiza wniosków, które wpłynęły w ramach konsultacji społecznych rządowego projektu rozwoju polityki energetycznej Polski do roku 2040.Po zakończeniu konsultacji społecznych włączymy zielone światło dla budowy elektrowni atomowych.

23 listopada Ministerstwo Energii przedstawiło do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Państwa (PEP) do 2040 r. Zgodnie z projektem, w 2033 r. w Polsce miałby ruszyć pierwszy blok jądrowy o mocy rzędu 1-1,5 GW. Kolejne miałyby być oddawane do użytku co dwa lata do 2043 r., projekt mówi bowiem nawet o sześciu blokach o sumarycznej mocy 6-9 GW. Model finansowania jest jeszcze nieznany.

Dwie lokalizacje

Według ostatnich zapewnień Departamentu Energii Jądrowej w ME, do końca roku powinno dojść do aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) w zakresie modelu biznesowo-finansowego oraz harmonogramu. Celem PPEJ w obecnej wersji pozostaje wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych o sumarycznej mocy rzędu 6 GW, a pierwszy blok miałby - według obowiązujących ciągle zapisów programu - ruszyć w 2024 r.

Rozważane są dwie lokalizacje w woj. Pomorskim - "Żarnowiec" oraz "Lubiatowo-Kopalino". Zgodnie z obecnymi założeniami, wybór ma zostać dokonany przez inwestora - spółkę PGE EJ1 - na podstawie wyników badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które w pełnym zakresie rozpoczęto wiosną 2017 r. Badania miały potrwać 24 miesiące.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce? "To pieśń przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 21:10
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Nie zapadła jednak ciągle ostateczna decyzja dotycząca rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. O tym, czy w naszym kraju powinna zostać wybudowana elektrownia jądrowa mówili w audycji Gospodarczym Temat Dnia Justyna Piszczatowska z portalu WysokieNapiecie.pl i Michał Wąsowski z polskiej edycji "Business Insider".
rozwiń zwiń