X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Branża Rent a Car nakręca ruch w salonach

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 16:01
Wynajem długoterminowy samochodów w 2018 r. wzrósł o 17,5 proc. r/r, sprzedaż nowych samochodów w tym samym czasie, przekroczyła pół miliona sztuk, czyli najwięcej w tym stuleciu - poinformował Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Udział diesli w ub. roku spadł o 5 proc. - podano.
Branża wynajmu aut przyczyniła się do wysokiej sprzedaży nowych samochodów w polskich salonach w 2018 roku.
Branża wynajmu aut przyczyniła się do wysokiej sprzedaży nowych samochodów w polskich salonach w 2018 roku.Foto: Pixabay

Z opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) danych po czwartym kwartale wynika, że "firmy wynajmu długoterminowego zakupiły o ponad 23 proc. więcej nowych aut osobowych niż przed rokiem, wyraźnie wyprzedzając pod tym względem konkurencyjne formy finansowania aut służbowych - zakup ze środków własnych, kredyt i klasyczny leasing finansowy".

Ruch w salonach 

Jak podano w komunikacie, firmy wynajmu długoterminowego "znacząco przyczyniły się do bardzo dobrych wyników całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w 2018 roku".

- W ubiegłym roku z polskich salonów wyjechało, bowiem o ponad 45 tys. nowych aut osobowych więcej niż w 2017 roku. Taki wzrost sprzedaży został wygenerowany aż w 1/3 przez branżę wynajmu długoterminowego, która zakupiła o 15,5 tys. więcej samochodów w porównaniu z poprzednim rokiem - dodano.

Podkreślono, że branża Rent a Car odnotowała w 2018 r. wzrost na poziomie 16 proc. w porównaniu do 2017 r.

Sprzedaż nakręcają firmy

W ocenie PZWLP "za wysoką sprzedaż nowych aut w Polsce odpowiadają przede wszystkim firmy, które w 2018 r. nabyły aż 72,3 proc. wszystkich samochodów, a ich udział w tym zakresie wciąż rośnie - w ubiegłym roku zwiększył się o 2,6 proc. rdr." 

- Rok 2018 w sposób bardzo dobitny pokazał jak duże jest już obecnie znaczenie zakupów aut przez firmy dla kondycji rynku motoryzacyjnego w naszym kraju. Mianowicie, na większą o 45,5 tys. samochodów sprzedaż niż w 2017 roku wpłynęły w zasadzie wyłącznie firmy - poinformował prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów Grzegorz Szymański.

- Sprzedaż do klientów indywidualnych wzrosła jedynie o 26 samochodów. Innymi słowy, gdyby nie zakupy dokonywane przez firmy, w tym sektor małych i średnich przedsiębiorstw, rynek zatrzymałby się w miejscu - dodał.

Dobrze na tle Unii

Wskazał również na dane z polskich autosalonów, z których wyjechało o ponad 9 proc. więcej samochodów, niż rok wcześniej.

- Na tle całej Unii Europejskiej wypadamy bardzo dobrze i mamy powody do zadowolenia. Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wzrost sprzedaży osobówek w całej UE wyniósł bowiem w ubiegłym roku zaledwie 0,1 proc. - stwierdził. 

Ponadto eksperci PZWLP po analizie danych na koniec 2018 r., wskazują na "dalszy, zdecydowany spadek udziału aut z silnikami diesla we flotach znajdujących się w wynajmie długoterminowym w Polsce". "Diesle stanowiły na koniec grudnia już niewiele ponad 61 proc., a ich udział zmniejszył się w ciągu roku o prawie 5 proc". - podano.

Diesle w odwrocie 

- Auta z silnikami diesla ustępują przede wszystkim pojazdom napędzanym motorami benzynowymi, które na koniec ubiegłego roku stanowiły 37 proc. samochodów, a ich udział zwiększył się na przestrzeni 12 miesięcy o ponad 4 proc". "Rośnie również udział aut wyposażonych w ekologiczne napędy, czyli hybrydowe i elektryczne. "Na koniec 2018 r. pojazdy tego typu w wynajmie długoterminowym we flotach firm PZWLP stanowiły łącznie 1,6 proc. (wzrost o 0,6 proc r/r). W sumie było ich ponad 3 z czego absolutną większość stanowiły hybrydy. Auta elektryczne to wciąż margines – zaledwie 63 pojazdy - czytamy w komunikacie.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak