more_horiz
Gospodarka

MFW obniża prognozy wzrostu dla świata na ten i przyszły rok

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 16:01
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu światowego PKB na ten rok o 0,2 punktu procentowego, do 3,5 procent, a w 2020 r. o 0,1 punktu procentowego, do 3,6 procent - wynika ze styczniowej edycji raportu World Economic Outlook. Decyzję uzasadniono m.in. spowolnieniem w Europie oraz trwającymi konfliktami handlowymi.
Siedziba MFW
Siedziba MFWFoto: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

- Rewizja w dół po części odzwierciedla słabszą dynamikę wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2018 r. - w tym w Niemczech, po wprowadzeniu nowych standardów emisji spalin, i we Włoszech, gdzie ryzyko związane z długiem państwowym i finansowym wpłynęło negatywnie na popyt krajowy i obniżyło nastroje na rynkach finansowych. Recesja w Turcji będzie głębsza niż oczekiwano - napisano w raporcie.

Prognozy znowu w dół

W raporcie przypomniano że to kolejna rewizja w dół - w październiku obniżenie prognoz uzasadniano wprowadzaniem barier celnych między USA a Chinami. Według prognoz, w 2019 r. dynamika wzrostu światowego PKB będzie najniższa od trzech lat.

MFW ocenia, że bilans ryzyk dla prognoz światowego wzrostu w krótkim terminie przechyla się w kierunku negatywnych.

- Eskalacja napięć handlowych (...) pozostaje kluczowym ryzykiem dla prognoz. Warunki finansowe ulegają zaostrzeniu od jesieni. Szereg czynników wyzwalających poza eskalacją napięć handlowych może spowodować dalsze pogorszenie nastrojów związanych z ryzykiem, co będzie miało niekorzystny wpływ na wzrost, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom długu publicznego i prywatnego - ocenia MFW.

Widmo Brexitu i wojen handlowych

Wśród takich ryzyk MFW wymienia wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia oraz większe od oczekiwań spowolnienie gospodarcze w Chinach. Wspomina się także o czynnikach ryzyka dla wzrostu światowego PKB, takich jak przedłużające się zawieszenie rządu federalnego USA i napięcie geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz we Wschodniej Azji. Jako ryzyka długoterminowe wskazano zmiany klimatyczne i utratę zaufania do partii politycznych oraz innych instytucji.

- Zwiększona niepewność w polityce handlowej oraz obawy dotyczące dalszej eskalacji konfliktów mogą obniżyć inwestycje przedsiębiorstw, zakłócić łańcuchy dostaw i spowolnić wzrost wydajności. Wynikające z tego pogorszenie perspektyw rentowności przedsiębiorstw może pogorszyć nastroje na rynkach finansowych i spowolnić wzrost gospodarczy - dodano.

Według MFW, "bariery w handlu prowadzą do destabilizacji światowej gospodarki".

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Zobacz więcej na temat: MFW wzrost gospodarczy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MFW: wzrost gospodarczy zwolni, ale Polska na dobrej pozycji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 15:47
W perspektywie kilku lat wzrost gospodarczy Polski zwolni, spadnie deficyt i dług - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według MFW, dobra sytuacja gospodarki pozwala zmierzyć się z takimi wyzwaniami jak starzenie się społeczeństwa czy niska wydajność pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska gospodarka przyhamuje - przewiduje MFW

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 14:50
Wzrost gospodarczy w Europie osłabi się i w 2019 r. wyniesie 1,9 proc., wobec prognozowanych 2,3 proc. w 2018 r. - napisano w raporcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MFW wesprze Ukrainę. Jest zgoda na kilkumiliardową pożyczkę

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 09:35
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził program pomocy dla Ukrainy opiewający na 3,9 mld USD przyznanych na okres 18 miesięcy. Jednocześnie kierownictwo MFW podjęło decyzję o natychmiastowym odblokowaniu kredytu stand by w wysokości 1,4 mld USD.
rozwiń zwiń