more_horiz
Gospodarka

Pakiet Mobilności bez polskiej zgody

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 16:30
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że Polska może zaskarżyć Pakiet Mobilności do Trybunału Sprawiedliwości. Pakiet przyjęty przez Radę Europejską reguluje między innymi czas pracy i wypoczynku kierowców.
Audio
  • Sejmowa Komisja Infrastruktury wysłuchała informacji ministra Andrzej Adamczyka, który wyjaśniał strategię podczas negocjacji w sprawie Pakietu Mobilności. Argumentował, że strona polska nie mogła się zgodzić na jego zapisy (IAR)
Polska branża przewozowa obawia się zmiany przepisów o pracownikach delegowanych.
Polska branża przewozowa obawia się zmiany przepisów o pracownikach delegowanych.Foto: Pixabay

Pakiet Mobilności ogranicza też tak zwany kabotaż, czyli przewozy w całości wykonywane poza krajem, w którym jest siedziba firmy transportowej.

Polska nie mogła się zgodzić 

Sejmowa Komisja Infrastruktury wysłuchała informacji ministra Andrzej Adamczyka na ten temat. Szef resortu wyjaśniał między innymi strategię podczas negocjacji w sprawie Pakietu.

Podkreślił, że strona polska nie mogła się zgodzić na jego zapisy. Minister argumentował, że gdyby strona polska negocjowała niektóre punkty, nie mogłaby potem zaskarżyć Pakietu do Trybunału Sprawiedliwości. 

Groźba bankructwa

Międzynarodowi przewoźnicy z kilku europejskich krajów wzywają do odrzucenia Pakietu Mobilności. Argumentują, że doprowadzi on do bankructwa wielu firm transportowych.

Pod apelem podpisali się między innymi przewoźnicy z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Litwy i Rumunii.

Obecnie Pakietem zajmują się komisje Parlamentu Europejskiego.

IAR, ak, NRG 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o budowie dróg: problemem brak rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 11:31
Rozbudowa sieci dróg, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz modernizacja zarówno taboru, jak i linii kolejowych. To priorytety Ministerstwa Infrastruktury przedstawione na konferencji podsumowującej 3 lata działania resortu kierowanego przez Andrzeja Adamczyka. W Polskim Radiu komentarz Adriana Furgalskiego (Zespół Doradców Gospodarczych TOR).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłowie przeciw złym dla Polski propozycjom ws. transportu. Minister: to nie koniec batalii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:00
Europosłowie z komisji transportu odrzucili niekorzystne dla polskich firm przewozowych przepisy, dotyczące transportu międzynarodowego. Dotyczyły one objęcia przewozów w Unii restrykcyjnymi regulacjami o delegowaniu pracowników. Z decyzji zadowolony jest minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który jednak zwraca uwagę, że to nie koniec walki w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niekorzystne przepisy ws. transportu w UE odrzucone, ale walka trwa dalej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 17:41
Odrzucenie przez Parlament Europejski niekorzystnych dla Polski przepisów dotyczących zaostrzenia zasad w transporcie międzynarodowym w Unii Europejskiej nie kończy prac nad regulacjami i tym samym batalii o ochronę interesów naszych firm przewozowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w sprawie polskich firm transportowych. Czy to koniec batalii?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:51
- Myślę, że to nie jest koniec batalii o transport. Dlatego, że myśmy weszli na ten rynek dość przebojowo. Jesteśmy bardziej przedsiębiorczy niż firmy ze starych państw Unii. A poza tym jesteśmy konkurencyjni cenowo – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Żurkowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń