X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sprawdzamy, jakie są główne cele programu Energia Plus

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:50
Produkcja na masową skalę odnawialnych źródeł energii oraz możliwość produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby - to główne cele programu Energia Plus. Będzie on dotyczyć około 5 mln domów jednorodzinnych. 
Gospodarstwa domowe mogą stać się, dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak instalacje fotowoltaiczne, małymi producentami energii.
Gospodarstwa domowe mogą stać się, dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak instalacje fotowoltaiczne, małymi producentami energii.Foto: Pixabay

Program zakłada obniżenie cen energii przez upowszechnienie - przy pomocy nowoczesnych technologii i wsparcia ze strony państwa - modelu prosumenckiego, w którym każdy może produkować energię na indywidualne potrzeby.

Kto może zostać prosumentem?

Założeniem programu Energia Plus jest, że prosumentem będą mogli zostać - obok osób indywidualnych - przedsiębiorcy oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Już obecnie gospodarstwa domowe mogą stać się, dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak np. instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne, małymi producentami energii.

Jak zarobić na wytworzonej energii?

Wyjaśnijmy, że model prosumencki nie sprowadza się wyłącznie do wytwarzania energii na własny użytek, ale także dopuszcza jej sprzedaż czy przekazywanie nadmiaru do sieci i otrzymanie z tego tytułu np. pieniężnej rekompensaty.

Będą proste i stabilne przepisy

Chodzi jednak o to, aby je w tych działaniach wesprzeć rozwiązaniami prawnymi i finansowymi. Żeby program nie pozostał tylko na papierze - mają powstać przepisy umożliwiające produkowanie energii elektrycznej. Dotąd bowiem zdarzało się często tak, na co skarżyli się w Polsce prosumenci, że jeśli chodzi o rozwiązania prawne brakowało stabilności. Do tego przepisy były niekorzystnie interpretowane dla prosumentów.

Zniesione - jak zapowiadają twórcy programu - będą bariery legislacyjne utrudniające czy wręcz blokujące instalację odnawialnych źródeł energii oraz opracowana oferta kredytowa i pożyczkowa wspierająca ich zakup i użytkowanie.

VAT 8 proc.

Według zapowiedzi resortu przedsiębiorczości i technologii dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką wysokość VAT wyniesie 8 procent. Ma to pozwolić na pojawienie się już w tym roku kolejnych 50 tysięcy prosumentów.

Do 30 dni na przyłączenie do sieci

Resort przedsiębiorczości proponuje także wprowadzenie w regulaminach spółek energetycznych zapisów, że przyłączenie do sieci dystrybucyjnej nie zajmie prosumentom wytwarzającym prąd i sprzedającym jego nadwyżki nie więcej niż 30 dni.

Pomoże sektor bankowy

W działania finansowe zaangażowany ma być Bank Gospodarstwa Krajowego i sektor bankowy, aby ułatwić uzyskanie wsparcia na budowę instalacji wytwarzających zieloną energię. Również środowiska naukowe i uczelnie wyższe będą zaangażowane we wspieranie Energii Plus.

Kto skorzysta?

Powinni na tym skorzystać wszyscy - gospodarstwa domowe, drobni handlowcy, przedsiębiorcy, samorządy, fundacje - jak i wielcy producenci.

Energia Plus ma dotrzeć do każdej polskiej wsi i miasta i pomóc w poprawie jakości powietrza w Polsce. 

Większe bezpieczeństwo energetyczne i czystsze powietrze

Zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki - rozwój wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach wynika z potrzeby ochrony środowiska oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, a celem działań jest "zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, wspieranie rozwoju technologicznego i innowacji, tworzenie możliwości rozwoju regionalnego oraz większe bezpieczeństwo dostaw energii zwłaszcza w skali lokalnej".

Uwolnić produkcję zielonej energii

Jak powiedziała niedawno minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz - rok 2019 będzie „rokiem prosumentów”, w którym uda się w Polsce uwolnić możliwości masowej, powszechnej i - co istotne - zielonej produkcji energii.

Dodała, że działania ostatnio podjęte przez rząd w postaci ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce były konieczne, ale mają one charakter doraźny.

Energia Plus to tańszy prąd

Według autorów programu Energia Plus - pozwoli on w dłuższym terminie obniżyć cenę energii dla gospodarstw domowych, samorządów, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców.

Powstać mają także klastry energetyczne, oparte o energetykę odnawialną w samorządach czy wspólnotach mieszkaniowych.

Budynki... produkują prąd

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej - nowe budynki w Europie powinny się stać w ciągu 10-15 lat plusenergetyczne, czyli nie tylko osiągać bilans zerowy, ale i wytwarzać więcej energii odnawialnej, niż same zużywają. 

Służyć ma temu - zakłada UE - wspieranie i promowanie przez państwo lokalnych zakładów energetycznych produkujących prąd na potrzeby lokalnego przemysłu i obszarów siedliskowych.

Start jeszcze w tym roku

Prosumencka rewolucja powoli, choć nie bez przeszkód, dociera do naszego kraju. Program Energia Plus ma ją uczynić nieodwracalną a inicjatywa zostać wdrożona jeszcze w tym roku.

ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gospodarka 24" o cenach prądu. "Polski miks energetyczny nie pasuje do współczesnych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 11:30
W Polskim Radiu 24, w audycji podsumowującej gospodarcze wydarzenia tygodnia, gośćmi Sylwii Zadrożnej byli: Adam Czerniak ekonomista Polityki Insight i wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: nie będzie podwyżek prądu w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 19:20
- Dziś w sprawie cen prądu, najgłośniej krzyczą ci, którzy są odpowiedzialni za złe negocjacje z UE, czyli Platforma Obywatelska - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Gościem Debaty Dnia był również Michał Płociński z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obniżka akcyzy zapobiegnie podwyżce cen prądu?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:30
Obniżka akcyzy ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 roku. O tym, czy faktycznie tak będzie mówili eksperci na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Tomaszem Matusiakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: tania energia pomoże przedsiębiorcom być konkurencyjnymi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 10:50
- Chodzi o to, by polski przedsiębiorca miał tanią energię i mógł konkurować na rynku. Jeżeli mamy budować nowe moce, to inwestorzy chcą wiedzieć, które pomysły będą miały akceptację polskich władz - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (Biznes Alert).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa strategia energetyczno-klimatyczna potrzebuje porozumienia polityków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 22:03
Rok 2019 będzie ważny i intensywny dla europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej. Za kilka dni, 15 stycznia, kończą się konsultacje w sprawie projektu założeń polityki energetycznej Polski do roku 2040.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wyższe rachunki za prąd? Płacić czy nie płacić?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:30
Mimo, że ceny prądu zostały ustawowo zamrożone na poziomie z czerwca 2018 roku, to w praktyce wiele osób dostało wyższe rachunki. Wyższe stawki za prąd w tym roku mają także firmy i samorządy.
rozwiń zwiń