X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowy budżet Unii w tym roku? Min. Kwieciński: "małe szanse" z powodu kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 10:30
Są małe szanse, że budżet UE na lata 2021-2027 zostanie uchwalony w tym roku - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że negocjacjom finansowym nie służą ani wybory do Parlamentu Europejskiego ani do polskiego Sejmu.
Decyduje się kształt przyszłych finansów UE i odrębnego budżetu dla strefy euro.
Decyduje się kształt przyszłych finansów UE i odrębnego budżetu dla strefy euro.Foto: Pixabay

"Owszem, negocjacje będą bardziej intensywne niż do tej pory, ale obawiam się, że niektóre elementy rozmów o budżecie mogą stać się elementami kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, a potem do parlamentu polskiego" - powiedział. A to - zaznaczył - raczej nie będzie służyło podejmowaniu decyzji finansowych.

Znaki zapytania

Spowolnieniu procesu decyzyjnego - zdaniem ministra - mogą też służyć zmiany personalne w PE i KE. Z jego oceny wynika, że z tzw. "starego" składu w KE znajdzie się może 5-7 osób, co oznacza, że większość przedstawicieli to będą nowe osoby. - I tu jest bardzo wiele znaków zapytania, bo trudno przewidzieć, jakie poglądy będą reprezentowali nowi członkowie - ocenił.

To - jego zdaniem - może mieć kluczowe znacznie np. jeżeli chodzi o wielkość budżetu na Politykę Spójności i Wspólną Politykę Rolną. - Naprawdę trudno kategorycznie przesądzić, czy nowy PE i KE będą bardziej czy mniej przyjazne polskim propozycjom - powiedział.

- Ważne dla nas jest to, kto będzie szefem KE i kto będzie komisarzem ds. budżetu - dodał. Ocenił, że współpraca z obecnym komisarzem, czyli Güntherem Oettingerem układa się bardzo dobrze. Z drugiej strony komisarz Oetinger zapowiedział, że nie będzie kontynuował swojej pracy w Komisji Europejskiej.

Budżet a praworządność

Podkreślił też, że obecna KE jest mocno "spolitycyzowana" o czym świadczą m.in. sugestie by wydatkowanie pieniędzy unijnych powiązać z tzw. praworządnością. 

- Absolutnie nie chcemy negocjować nowego budżetu UE, będąc pod presją rozwiązań, które nawet w samej UE są mocno podważane - oświadczył minister. Przypomniał, że pomysł ten został mocno skrytykowany i przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, i przez prawników Rady Europejskiej.

Zapytany, jak na kształt przyszłych finansów UE wpłynie decyzja o utworzeniu odrębnego budżetu dla strefy euro, powiedział, że - jego zdaniem - nie stanowi to niebezpieczeństwa powstania "dwóch odrębnych finansowych tworów" i tzw. Unii Europejskiej dwóch prędkości, ponieważ zarówno jeden jak i drugi budżet będą musiały jednomyślnie zaakceptować wszystkie kraje członkowie. 

Czy powstanie budżet strefy euro?

Dodał, że propozycję utworzenia budżetu strefy euro "traktuję jako pracę, której celem jest wypracowanie w ramach UE mechanizmu, który by przeciwdziałał kryzysom w strefie euro, takim jak np. kryzys w Grecji". Jego zdaniem, to, że nie jesteśmy w strefie euro, nie będzie oznaczało, że nie będziemy uczestniczyli np. w spotkaniach, na których są omawiane kwestie dotyczące eurolandu. Zaznaczył, że teraz takie spotkania odbywają się często i "jesteśmy na te spotkania zapraszani i w nich uczestniczymy". 

Pytany o najważniejsze wyzwania resortu w obecnej perspektywie unijnej, powiedział, że poza negocjacjami nowego budżetu, będzie to realizacja podpisanych do tej pory umów.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o budżecie UE na kolejne siedem lat

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 09:42
Komisja Europejska przedstawi dziś (środa) projekt budżetu na lata 2021-2027. To będzie ogólny dokument z informacjami na temat wysokości wydatków na politykę spójności i rolnictwo dla całej Unii Europejskiej. O nowy budżecie unijnym mówili w audycji Debata Poranka Agaton Koziński („Polska The Times”) i Mirosław Skowron („Super Express”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest projekt unijnego budżetu. "Mecz dopiero się rozpoczął"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 15:55
Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro. Mówili o tym w audycji Gorący Temat europoseł PiS Ryszard Czarnecki i Miłosz Lodowski z Rebelya.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy budżet UE. Eksperci za sojuszem Polski z Węgrami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:37
Goście Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), dr Stanisław Cichocki (Uniwersytet Warszawski) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers) ocenili w audycji Rządy pieniądza, że taki sojusz może przynieść korzyści Polsce i Węgrom. O współpracy dwustronnej oraz sprawach Unii Europejskiej, w tym nowego budżetu UE rozmawiał w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim premier Viktor Orban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej pieniędzy dla Polski z UE? "Mecz budżetowy trwa"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:33
– Ostateczne decyzje zapadną za dwa lata. Cały czas mecz budżetowy trwa – powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do negocjacji dotyczących kolejnego budżetu UE, na lata 2021-2027.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Szewczak: budżet UE w takim kształcie na pewno nie przejdzie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 16:30
Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE - wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji. Cięcia wynoszące ponad 20 proc. oznaczają, że do Polski trafi blisko 19,5 mld euro mniej niż obecnie. O propozycji nowego budżetu UE mówił w audycji Rozmowa PR24 poseł PiS Janusz Szewczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: Polska jest gotowa zwiększyć składkę do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 09:45
– Wyjście Wielkiej Brytanii ma parę bardzo poważnych aspektów dla całej UE, ale również w szczególności dla Polski – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński o Brexicie i zmianach w unijnym budżecie. 
rozwiń zwiń