more_horiz
Gospodarka

Wysokie koszty pracy hamują rozwój firm

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:40
O wysokości kosztów pracy decyduje w dużym stopniu wynagrodzenie pracownika, ale nie tylko. To co pracownik uzyskuje na swoim koncie, co dostajemy na rękę, czyli wypłata netto stanowi efekt opodatkowania całkowitego kosztu zatrudnienia.
Audio
  • Andrzej Kubisiak - kierownik zespołu komunikacji i ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym wyjaśnia, co wpływa na koszty pracy. (Dariusz Kwiatkowski)

Między kwotą netto, a kwotą brutto mamy jeszcze dodatkowe składki, które są odprowadzane od wynagrodzenia pracownika. Są to: podatek dochodowy PIT, składki na ZUS , NFZ i to się składa na kwotę brutto i dodatkowo do tego pracodawcy mają składkę, którą muszą odprowadzić w ramach ubezpieczenia społecznego, a zatem ten koszt dodatkowo rośnie - wyjaśnia Andrzej Kubisiak - kierownik zespołu komunikacji i ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Wysokie pozapłacowe koszty pracy w Polsce 

Pomiędzy tym, co pracownik dostaje na rękę jako wynagrodzenie, a tym co jest całkowitym kosztem zatrudnienia mamy różnicę około 20% i to powoduje, że koszty pracy, te pozapłacowe w Polsce są jednymi z wyższych w ramach Unii Europejskiej. Natomiast, gdy spojrzymy na całkowite koszty zatrudnienia w relacji godzinowej, to z kolei w ramach Unii mamy jedne z niższych.

To wynika z tego, że wynagrodzenia w Polsce swym poziomem mocno odbiegają od tych, które występują w krajach unijnych, zachodnioeuropejskich, są jednymi z niższych na tle krajów starej Unii. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach wynagrodzenia dosyć wyraźnie rosną. W 2018 roku odnotowaliśmy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w okolicach 7%. Jest to związane głównie z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, z tym, że mamy rekordowo niskie bezrobocie. Firmy coraz częściej rywalizują o pracowników, oferując wyższe stawki. To przekłada się na wyższe koszty zatrudnienia.

Koszty pracy barierą rozwoju

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2018 roku 36% firm doświadczyło wyższych kosztów pracy, niż występowały one rok wcześniej. Wiele innych wskaźników, zarówno koniunkturalnych jak i opisujących bariery rozwojowe firm, wskazuje na to, że właśnie koszty pracy, poza dostępnością pracowników, są jedną z głównych barier dla dalszego rozwoju przedsiębiorstw.

Tak się dzieje ponieważ część firm, realizując zamówienia, kontrakty długoterminowe, musiała kiedyś estymować koszty wynagrodzeń na pewnych określonych poziomach, a dzisiaj te koszty rosną często dużo szybciej niż te założenia mówiły wcześniej, co się przekłada też na rentowność kontraktów i całych firm.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brakuje nowych pracowników, więc firmy mniej inwestują

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 16:17
Przed polską gospodarką pojawiło się nowe wyzwanie. Już ponad połowa pracodawców deklaruje, że ma trudności rekrutacyjne, a to wpływa na ich rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atmosfera w pracy ważniejsza niż pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 16:04
Wyścig o pracownika trwa. Dodatki pozapłacowe to już standard, zaczyna się więc walka na pensje. Tymczasem okazuje się, że pieniądze to nie wszystko. Z badań przeprowadzonych przez Kiwi Jobs wśród użytkowników aplikacji wynika, że najczęstszym powodem zmiany pracy jest negatywna atmosfera w miejscu zatrudnienia (67 proc. ankietowanych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcy nie powinni skupiać się na barierach, a na szukaniu szans. BGK: 92 mld zł gwarantowanych kredytów dla firm

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 19:30
Jak wspierać polskie małe i średnie firmy, tak by mogły się one dynamiczne rozwijać? Odpowiedzi m.in. na to pytanie poszukiwali uczestnicy Kongresu 590, który odbywał się w Rzeszowie (15-16.11.2018). Na pewno potrzebna jest pomoc kapitałowa, o czy wspominał prezydent Andrzej Duda w czasie wystąpienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Europejska Agencja Pracy. Polska zgłasza obawy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:02
Unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie zatrudnienia i spraw socjalnych porozumieli się w Brukseli w sprawie ustanowienia europejskiego urzędu ds. pracy.
rozwiń zwiń