X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zaświadczenie o prawie własności. Czy urzędnicy zdążą?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 16:40
Koniec użytkowania wieczystego. Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Eksperci rynku nieruchomości przestrzegają jednak przed bałaganem, jaki może pojawić się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa.
Audio
  • Eksperci rynku nieruchomości przestrzegają przed bałaganem, jaki może pojawić się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa dotyczącego przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. O szczegółach w audycji na antenie radiowej Jedynki przygotowanej przez Tomasza Matusiaka.
Użytkowanie wieczyste mieszkań z nowym rokiem odeszło do przeszłości.
Użytkowanie wieczyste mieszkań z nowym rokiem odeszło do przeszłości.Foto: pixabay

Zmiana przepisów o użytkowaniu wieczystym może na początku nowego roku utrudnić kupno mieszkania - prognozują eksperci.

Znaki zapytania

Chodzi o zaświadczenia o prawie do własności. Może się okazać, że urzędy nie będą w stanie w krótkim czasie wydawać zaświadczeń wszystkim, którzy się przekształcą.

Ustawa jest ważna i potrzebna, pojawiają się jednak znaki zapytania, jak będzie wyglądał początek 2019 roku - mówił w radiowej Jedynce Marcin Krasoń analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Ekspert dodał, że czarne scenariusze niekoniecznie muszą się potwierdzić. Wszystko zależeć będzie od urzędników.

Podobnego zdania jest Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. Ekspert twierdzi, że już pierwsze tygodnie stycznia pokażą, jak nowe prawo będzie działać.

Bonifikaty dla tych, którzy płacą od razu

Dla osób, które będą chciały uiścić w całości opłatę przekształceniową w pierwszym roku obowiązującego prawa, ustawodawca przewiduje bonifikaty - dodał Jańczuk.

Ustawa przekształceniowa dotyczy budynków, w których co najmniej 51 proc. to lokale mieszkalne i gdzie co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność.

Od 1 stycznia każdy lokator domu lub budynku wielorodzinnego stojącego na gruncie Skarbu Państwa stanie się jego właścicielem.

Tomasz Matusiak, ak, NRG

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 22:15
Użytkowanie wieczyste zmieni się we własność. Posłowie zajęli się rządowym projektem ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Skierowali go do komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. W Polskim Radiu 24 zmiany komentował wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Co trzeba wiedzieć o przekształceniu na własność?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 12:33
- Nie trzeba będzie składać wniosków w tej sprawie ani uzyskiwać żadnych zgód sąsiadów. W kwestii przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wszystko dzieje się automatycznie – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia: Warszawa, Trzaskowski i spór o bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 19:13
Rada Warszawy w czwartek zajmie się rozpatrzeniem projektu uchwały przywracającego 98-proc. bonifikatę przy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Sesja została zwołana na wniosek prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który chce wycofać się z obniżenia ulgi do maksimum 60 proc. Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) oraz Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o bonifikatach: konsekwencje obietnic trzeba ponosić

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:11
– Rafał Trzaskowski musiał się zmierzyć z uchwała pozostawionym przez poprzednie władze miasta. Kierując się prawdopodobnie rachunkiem ekonomicznym stwierdził, że bonifikata 60 proc. będzie bardziej optymalna z perspektywy budżetu miasta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Sposób przekształcenia uzytkowania wieczystego we własność komentował na naszej antenie także mecenas Maciej Górski.
rozwiń zwiń