more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza". Emerytalne dylematy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 09:40
Gośćmi audycji Rządy Pieniądza, z którymi rozmawiała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Grabowska, byli Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Tomasz Kaczor z Prevision PL oraz Arkadiusz Pączka, Pracodawcy RP.
Audio
  • Goście audycji Rządy Pieniądza, audycji dotyczącej głównych wydarzeń z dziedziny gospodarki i finansów, z którymi rozmawiała w Polskim Radia 24 Anna Grabowska byli Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Tomasz Kaczor z Prevision.pl oraz Arkadiusz Pączka Pracodawcy RP. (Cz.1)
  • Goście audycji Rządy Pieniądza, audycji dotyczącej głównych wydarzeń z dziedziny gospodarki i finansów, z którymi rozmawiała w Polskim Radia 24 Anna Grabowska - byli Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Tomasz Kaczor z Prevision.pl oraz Arkadiusz Pączka Pracodawcy RP. (Cz.2)
a
aFoto: shutterstock, And-One

Głównym tematem debaty były emerytury, w tym m.in. pomysł, aby zwolnić je w Polsce od podatku i składek na ZUS.

Zdaniem Tomasza Kaczora - w naszym kraju co 2, 3 lata jest wymyślany nowy sposób waloryzacji świadczeń emerytalnych. Według eksperta należałoby wypracować model jednolity, który obowiązywałby w długim okresie. Zdaniem rozmówcy, jeśli chcemy coś dać więcej beneficjentom (emerytom red.) to powinno się to dawać poza podstawowym systemem waloryzacji emerytur.

Jak mówiła Elżbieta Mączyńska, gdyby zwolnić wszystkich emerytów z podatków i składek ZUS - byłaby to ogromna kwota dla budżetu państwa, i takie rozwiązanie można by było wprowadzać tylko stopniowo i fazami, a nie jednorazowo.

Według Arkadiusza Pączki - koszt zwolnienia emerytur z podatków byłby podobny do kosztów programu 500+.

Jego zdaniem należałoby raczej powrócić do dyskusji o kosztach obniżenia wieku emerytalnego i skupić się na promowaniu tych, którzy jeszcze chcą pracować i sobie dorabiać.

Anna Grabowska, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak