more_horiz
Gospodarka

Świąteczne wydatki. Niektórzy traktują je "spontanicznie"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:00
Ponad 34 proc. Polaków planuje wydać na organizację świąt od 200 do 500 zł, co czwarte gospodarstwo domowe przeznaczy na ten cel do 1 000 zł, zaś 16 proc. rodaków niespełna 200 zł - wynika z badania "Świąteczne finanse Polaków 2018".
Według badania, 68 proc. Polaków sfinansuje święta głównie z bieżących dochodów.
Według badania, 68 proc. Polaków sfinansuje święta głównie z bieżących dochodów.Foto: Pixabay

Dla ponad 40 proc. Polaków wydatki na świąteczne zakupy będą stanowić jedną czwartą miesięcznych dochodów, dla ok. 16 proc. - jedną trzecią, a 3 proc. zadeklarowało, że wyda niemal całe miesięczne przychody na organizację świąt - wskazano. 

Niektórzy się zapożyczą

Około 45 proc. ankietowanych zapowiedziało, że ich wydatki na upominki dla bliskich będą kosztować od 100 do 300 zł. 

Według autorów badania, 68 proc. Polaków sfinansuje święta głównie z bieżących dochodów, 45 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sięgnie też po swoje oszczędności, z kolei ok. 15 proc. planuje organizację świąt za pożyczone pieniądze. "Niemal 7 proc. zapożyczy się u rodziny lub bliskich, ponad 5 proc. planuje wziąć chwilówkę, a przeszło 3 proc. kredyt lub pożyczkę w banku" - wyliczono. 

Czy Polacy planują swoje świąteczne wydatki? Na to pytanie niemal co piąty badany odpowiedział, że "nie planuje"; 13 proc. podejdzie do nich "spontanicznie i skorzysta z nadarzających się promocji"; 35 proc. osób uczestniczących w badaniu wskazało, że "przygotowuje listę zakupów na kilka tygodni przed świętami".

Nie ma to jak w domowym zaciszu 

Większość ankietowanych (64 proc.) zadeklarowało, że spędzi święta w domowym zaciszu, a 36 proc. wybierze się do rodziny lub znajomych. Natomiast 8 proc. planuje wyjechać na wycieczkę lub spędzić je w pensjonacie lub hotelu. Najliczniejszą grupą, która preferuje taką formę spędzenia świątecznego czasu są osoby w wieku od 25 do 34 lat. 

Badanie "Świąteczne finanse Polaków 2018" przeprowadziła SW Research na zlecenie Grupy KRUK.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak