X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rolowanie długu, czyli jak nie dać się wyrolować nieuczciwym pożyczkodawcom

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:50
Obowiązujące przepisy zabraniają pożyczkodawcy zaproponować drugi kredyt konsumencki na spłatę pierwszego. Mimo to nadal jednym z popularniejszych oszustw jest tak zwane rolowanie długu.
Audio
  • W radiowej Jedynce Marcin Jagiełowicz - rozmawiał z ekspertami o tzw. rolowaniu długu stosowanym przez nieuczciwych pożyczkodawców.
Podpisując umowę pożyczkową warto zwrócić uwagę na harmonogram spłat.
Podpisując umowę pożyczkową warto zwrócić uwagę na harmonogram spłat.Foto: Pixabay

Jak powiedział w radiowej Jedynce Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego, z którym rozmawiał Marcin Jagiełowicz - rolowanie pożyczki polega na tym, że jeśli klient nie jest w stanie spłacić pożyczonego np. 1 tysiąca złotych w firmie "A", a spłacił już część pożyczki "przerzucany" jest do firmy "B", w której nadal musi spłacić 1 tysiąc złotych, po czy  kolejny raz jest przerzucany do następnej firmy, aż spłaci zaciągniętą pożyczki.

Prawo do zwrotu części opłat

Podpisując umowę warto zwrócić uwagę na harmonogram spłat. Bywa, że realny dług jest spłacany przez kilka tygodni, ale w umowie zapisany jest jeszcze dodatkowy kwartał, w którym klient spłaca po kilkadziesiąt groszy tygodniowo.

Choć w umowie może się znaleźć zapis o wymaganym poręczycielu - to niepokoić powinna propozycja pożyczkodawcy, który oferuje swojego żyranta. Zdarzały się przypadki kiedy usługa poręczenia kosztowała niemal połowę wartości kredytu.

Pożyczkodawca nie ma też prawa doliczać do długu narzuconej przez siebie prowizji by wykazać wyższe koszty. Klient ma zawsze prawo spłacić pożyczkę przed terminem i domagać się zwrotu części opłat.

Pozostaje reklamacja


Zdaniem Agnieszki Wachnickiej, prezesa fundacji rozwoju rynku finansowego problemem nie jest obecne prawo, ale brak zaangażowania samych pożyczkodawców

Dla konsumentów wyjściem jest zawsze reklamacja. Biuro Rzecznika szacuje, że w tym roku łącznie spłynie do niego ponad 1700 wniosków.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolowanie pożyczek, czy klientów? Chwilówki pod lupą UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 13:06
Ostatnio głośno o nieuczciwych praktykach firm pożyczkowych, na które przybywa skarg. To m.in. wynik większej świadomości klientów. UOKIK bacznie przyglada się firmom udzielającym tzw. chwilówek. Wśród zarzutów są rolowanie pożyczek czy niezwracanie klientom kosztów pożyczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja dorosłości, czyli jak kontrolować domowe wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:39
- Świetnym momentem na stworzenie własnego, autorskiego systemu zarządzania pieniędzmi jest wyjazd na studia. Wówczas musimy szybko stać się dorośli. Warto dokładnie przeanalizować, kiedy i na co "pieniądze same się wydają" - mówi Dominika Nawrocka z bloga "Kobieta i pieniądze". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dług wymknął się spod kontroli? Nie chowajmy głowy w piasek

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 14:30
Jak wynika z badań BIG InfoMonitor, czterech na pięciu Polaków chce od razu spłacać swoje długi, by uniknąć ich negatywnych konsekwencji. Mimo tego dłużników jednak nie brakuje. Prawie 3 mln Polaków posiada niespłacone zobowiązania, które łącznie przekraczają 73 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najczęstszą strategią dłużników jest ucieczka przed wierzycielem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 13:30
Dziś po raz 10-ty obchodzimy dzień bez długów. Nie każdy ma jednak powód do świętowania. Do Krajowego Rejestru Długów jest wpisanych już 2,5 mln Polaków. Dla wielu dłużników jedynym ratunkiem jest ogłoszenie niewypłacalności - choć wielu w ogóle o niej nie słyszało.
rozwiń zwiń