X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Polsce przybywa osób bogatych. Do zachodniej Europy trochę nam jednak brakuje

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 07:42
W ubiegłym roku już blisko 195 tysięcy Polaków zarabiało miesięcznie ponad 20 tysięcy złotych brutto. W 2017 osób zarabiających powyżej 7 tysięcy złotych brutto było blisko milion 200 tysięcy. Mimo, że grupa ta rośnie, to na tle innych krajów europejskich ciągle wypadamy blado - mówi Tomasz Wiśniewski z KPMG w Polsce
Audio
  • Z Tomaszem Wiśniewskim rozmawia Sylwia Zadrożna (Polskie Radio 24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: im_coco/shutterstock.ocm

Jak podkreśla, najlepiej takiego porównania dokonać na bazie osób naprawdę bogatych, posiadających majątek powyżej miliona dolarów. W Polsce takich osób jest 62 tysiące.

- To wzrost o prawie 5 tysięcy w stosunku do ubiegłego roku, ale to nas jednak stawia na szarym końcu pod względem bogactwa. Kraje podobne, jeżeli chodzi o populację, jak Niemcy, Francja, Włochy - wszystkie one mają powyżej miliona. Przyczyn trzeba szukać w historii Polski - rozbiory, zabory, dwie wojny światowe, Powstanie Warszawskie, gospodarka centralnie sterowana - to wszystko nie sprzyjało rozwojowi wyższej klasy średniej. Obecny wynik dało nam ostatnie kilkadziesiąt lat. Co ciekawe, jak spojrzymy na te osoby bardzo bogate, to możemy doliczyć się 17 osób, których majątek przekracza pół miliarda dolarów. To są już konkretne kwoty - mówi Tomasz Wiśniewski.

Duże zarobki, duże wydatki

Najwięcej bogatych Polaków mieszka w województwach mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Na co wydają swoje pieniądze? Jeśli chodzi o dobra luksusowe, to większość tego rynku stanowią luksusowe samochody. Oprócz nich kupują luksusową odzież, biżuterię i kosmetyki - przede wszystkim perfumy. W tych segmentach potencjał wzrostu nadal jest spory.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Sylwia Zadrożna, md

Zobacz więcej na temat: zarobki finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy świetnie sobie radzą w pracy za granicą. Średnio zarabiają ponad 7,7 tys. zł miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 08:48
Za granicą, tylko w 6 krajach UE, pracuje prawie 2 mln Polaków i liczba ta stale rośnie. Głównym kierunkiem zarobkowej emigracji pozostaje Wielka Brytania.
rozwiń zwiń