more_horiz
Gospodarka

Dynamika cen mieszkań wyhamowała

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 13:01
W ramach XV Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych, zorganizowanego m.in. przez Związek Banków Polskich, ogłoszono wyniki kolejnej edycji HRE Index.
Popyt na pierwotnym rynku mieszkaniowym utrzymuje się na wysokim poziomie.
Popyt na pierwotnym rynku mieszkaniowym utrzymuje się na wysokim poziomie.Foto: Pixabay

W III kw. 2018 roku w sektorze nieruchomości mieszkaniowych nie pojawiły się zjawiska wskazujące na trwałe nierównowagi, a rynek pozostaje w stabilnym trendzie - wynika z analizy.

Co prawda, ceny mieszkań wciąż rosną zbliżając się do cen równowagi długookresowej, ale dynamiki wzrostu cen znacząco wyhamowały - czytamy.

Z kolei dynamika wzrostu gospodarczego jest wyższa niż dynamika wzrostu kredytów. Analitycy HRE Index zwracają jednak uwagę na spadek dostępności mieszkań.

Wnioski takie płyną z analizy czterech subindeksów: cen nieruchomości, sektora bankowego, gospodarstw domowych oraz sektora budownictwa składających się na końcowy indeks koniunktury na rynku nieruchomości HRE Index.

ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrasta liczba zaciąganych kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:18
Początek roku przyniósł znaczny wzrost liczby zaciąganych kredytów mieszkaniowych. O genezie tego zjawiska mówił w magazynie reporterów Jacek Furgon ze Związku Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza nabór wniosków dla najemców w programie Mieszkanie Plus w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 15:59
26 października rozpocznie się nabór wniosków dla najemców programu Mieszkanie Plus w Gdyni. Inwestycja, finansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego  Nieruchomości, to 172 mieszkania w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach. Na temat procedury oraz o samym przedsięwzięciu mówił wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy biorą coraz więcej kredytów hipotecznych

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:16
W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku banki udzieliły ponad 194 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 47,4 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, banki udzieliły o 9,7 proc. więcej takich kredytów na kwotę o 19,8 proc. wyższą - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. Październik to już kolejny rekordowy miesiąc dla kredytów mieszkaniowych.
rozwiń zwiń