X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

NIK rusza z akcją edukacyjną na temat zagrożenia smogiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:00
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podpisał porozumienie z Global Compact Network Poland i Krakowskim Alarmem Smogowym – organizacjami wspierającymi ochronę środowiska, dotyczącą działań edukacyjnych na temat zanieczyszczenia powietrza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Raporty NIK pokazują potrzebę jak najszybszych działań mających poprawić stan jakości powietrza.

Smog z powodów ekonomicznych

O negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie a przede wszystkim o zapobieganiu zanieczyszczeniom Polacy starają się nie pamiętać. Wciąż używają starych pieców, głównie na niskiej jakości, tani węgiel. Oczywiście, często tak się dzieje z powodów ekonomicznych - ocenia Izba.

NIK wielokrotnie informowała o stanie powietrza w Polsce i działaniach, które mają wpłynąć na jego poprawę. Ustalenia nie są optymistyczne, dlatego Izba włącza się w promowanie ochrony powietrza.

Monitoring stanu powietrza

- Wspólnie będziemy informować o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie, pochodzących m. in. z domowych urządzeń grzewczych, lokalnych kotłowni czy transportu samochodowego - powiedział podczas uroczystości podpisania porozumienia Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski

NIK zapowiada inicjatywy związane z uświadamianiem Polaków, jak w codziennym życiu mogą ograniczać zanieczyszczenia. Wspólnie z Global Compact Network Poland i Krakowskim Alarmem Smogowym będzie też informować o stanie jakości powietrza w Polsce.

Poprawa stanu jakości powietrza dla NIK jest sprawą priorytetową. Oprócz cyklicznych raportów o stanie jakości powietrza i ocenach działań mających na celu poprawę jego stanu NIK podjęła współpracę z Bankiem Światowym, który zamierza rozszerzyć swą pomoc dla Polski w tej dziedzinie.

W pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy 45 polskich 

NIK będzie też prezentować ustalenia i wyniki swoich kontroli na zbliżającym się Szczycie Klimatycznym ONZ w Katowicach.

Global Compact Network jest inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych. W świecie biznesu wspiera 10 zasad z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, przeciwdziałania korupcji oraz realizację głównych celów ONZ. Jednym z nich jest właśnie ochrona środowiska.

Polska od lat jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO za lata 2012-2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich pod względem pyłów zawieszonych PM10 znajdowało się aż 45 polskich miast.

NIK, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport o smogu. Na południu najgorzej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 09:15
Polska jest czarnym punktem na mapie Europy jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza - poinformował prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, prezentując raport Izby. Zaznaczył, że sytuacja na tle UE nie poprawiła się od poprzedniej kontroli z 2014 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czy ma polegać ulga termomodernizacyjna?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 18:58
Rząd przyjął projekt ustawy, w której zaproponowano tzw. ulgę termomodernizacyjną. Ma to zachęcić osoby fizyczne do przeprowadzenia termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, co powinno poprawić jakość powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog nie tylko w dużych miastach. Stężenia na wsiach czy w miasteczkach mogą osiągać rekordowe wartości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:38
Sezon grzewczy w Polsce się rozpoczyna, a wraz z nim spada jakość powietrza. W polskich miastach, większych i mniejszych, pojawia się charakterystyczna mgła, tzw. smog. Od czego to zależy, kiedy sezon "smogowy" zacznie się w pełni i kogo ten problem dotyka najbardziej? Tego dowiecie się Państwo z naszego materiału wideo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powietrze a zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 20:17
Sezon grzewczy przed nami i temat SMOGU wraca jako kształtowanie odpowiedzialnych postaw społecznych w kontekście troski o czyste powietrze i zachowanie zdrowia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sami o sobie. Dlaczego w Polsce mamy problem ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 21:00
To katastrofa cywilizacyjna - tak o problemie ubóstwa energetycznego w audycji "Sami o sobie" powiedział Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również dr Ludomir Duda, audytor energetyczny, a także Marta Anczewska z Fundacji WWF. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog znowu nad Polską. Najgorsza jakość powietrza w Małopolsce i na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 12:03
We wtorek rano zły stan powietrza występuje w woj. małopolskim i śląskim. Normy stężenia pyłów są przekroczone kilkukrotnie m.in. w Krakowie i Gliwicach - ostrzega na swoich stronach internetowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).
rozwiń zwiń