X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspertka: stopa bezrobocia może jeszcze spaść

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:55
Bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk dane GUS w sprawie stopy bezrobocia
Bezrobocie spada, choć nadal są widoczne duże różnice w jego wysokości między regionami.
Bezrobocie spada, choć nadal są widoczne duże różnice w jego wysokości między regionami.Foto: Pixabay

"Patrząc na bezrobocie we wcześniejszych latach, spadek tej wartości pomiędzy sierpniem i wrześniem był odnotowywany w okresie ostatnich czterech latach, przy czym różnica wynosiła - podobnie jak w tym roku - od 0,1 do 0 punktu procentowego" - powiedziała ekspertka.

Wskazała, że obok spadku bezrobocia, widać również spadek liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy z 958,6 tys. osób w końcu sierpnia do 947,4 tys. we wrześniu.

Stopa bezrobocia może jeszcze spaść

"Spadek ten jest dużo większy na przestrzeni wrzesień-sierpień (o 11,2 tys. osób) niż miesiąc wcześniej (pomiędzy lipcem a sierpniem liczba bezrobotnych spadła zaledwie o 3,2 tys. osób). W trzech województwach liczba osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy zwiększyła się: w województwie pomorskim o 0,1 tys. osób, w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim - o 0,2 tys. osób" - podkreśliła.

W ocenie ekspertki Lewiatana analiza danych z lat ubiegłych wskazuje, że stopa bezrobocia może jeszcze nieco spaść w październiku i listopadzie, choć pod koniec roku i na przełomie kolejnego możemy się spodziewać niewielkiego wzrostu, co jest zjawiskiem typowym dla naszego rynku pracy. "Patrząc na zahamowanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń i niewielki spadek liczby pracujących, można oczekiwać stabilizacji na rynku pracy i ograniczenia rotacji pracowników" - przewiduje ekspertka.

Różnice między regionami

Fedorczuk podkreśliła widoczne różnice w wysokości bezrobocia między regionami. "Najsilniej stopa bezrobocia spadła w województwach podkarpackim, podlaskim i zachodniopomorskim i w regionie warszawskim stołecznym (o 0,2 punktu procentowego), zaś w województwach kujawsko pomorskim, łódzkim i warmińsko – mazurskim pozostała na tym samym poziomie" - wskazała.

Jak dodała, obok powiatów, gdzie stopa bezrobocia nie przekracza 2 proc. (m.in. poznański, wolsztyński, miasta: Poznań, Warszawa czy Katowice) są takie, gdzie ponad 20 proc. osób aktywnych zawodowo jest zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy (powiat szydłowiecki czy braniewski).

Przypomnijmy, że - jak podał Główny Urząd Statystyczny - stopa bezrobocia we wrześniu 2018 r. wyniosła 5,7 proc. wobec 5,8 proc. w sierpniu.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Polski rynek pracy cechuje niestabilność zatrudnienia i zatrudnienie terminowe”

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 16:46
Na polskim rynku pracy rośnie liczba ofert, a pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. W czerwcu opublikowano w internecie rekordową liczbę 170 tysięcy ofert zatrudnienia, a liczba pracujących przekroczyła 16 milionów. Mimo to pracownicy nadal zmagają się ze zmuszaniem do samozatrudnienia i umowami na określony termin. O sytuacji pracownika na rynku pracy mówił w audycji Kapitał i Praca Bogdan Grzybowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: bezrobocie na rekordowo niskim poziomie. Stopa bezrobocia wyniosła 5,7 proc. we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 10:12
Główny Urząd Statystyczny potwierdza dobre dane napływające z polskiego rynku pracy. Jak informuje, stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,7 proc. wobec 5,8 proc. w sierpniu. Bez pracy pozostaje 947, 4 tys. osób.
rozwiń zwiń