X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nie tylko karnet na siłownię ale i do... prawnika

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 16:14
D.A.S., jako pierwsze Towarzystwo Ubezpieczeń wprowadziło na polski rynek nowy rodzaj benefitu pracowniczego finansującego dostęp do prawnika oraz usług prawnych.
Porady prawne jako pracowniczy benefit. Jest pierwsza oferta.
Porady prawne jako pracowniczy benefit. Jest pierwsza oferta.Foto: Pixabay

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie D.A.S., rozwiązanie to ma w naszym kraju wyjątkowo obiecujące perspektywy. Prawie 90 proc. ankietowanych Polaków uznało, że darmowy dostęp do pomocy i porad prawnych, to ciekawy bonus do wynagrodzenia, który może zwiększyć atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy.

Bonus do wynagrodzenia

– Rosnące zainteresowanie ze strony pracodawców sprawiło, że postanowiliśmy stworzyć dedykowany produkt, w którym pracownicy uzyskaliby finansowanie opieki prawnej. DAS BENEFIT PRAWNY to atrakcyjny i praktyczny bonus do wynagrodzenia. Zapewnia realne wsparcie w codziennych sytuacjach życiowych. To bardzo istotne, bo kwestie prawne dotykają praktycznie każdego aspektu naszego życia – powiedział Rafał Hiszpański, Prezes D.A.S.

Prawny bonus gwarantuje pracownikom dostęp do pozasądowych usług prawnych w sprawach związanych z życiem prywatnym. Dodatkowo, benefit może mieć bardziej kompleksowy charakter i obejmować również wsparcie finansowe i prawne w przypadku postępowania sądowego. Istnieje także możliwość objęcia opieką prawną rodziny pracownika, jego dzieci oraz małżonka lub partnera.

Czym przyciągnąć ludzi?

Rynek bonusów pracowniczych w Polsce rozwija się niezwykle intensywnie ze względu na coraz większe problemy pracodawców z utrzymaniem i znalezieniem nowej kadry. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w naszym kraju we wrześniu wyniosła 5,8 proc.

ak, NRG

Zobacz więcej na temat: prawo pracownik firma mpips