X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"100 lat przemian". Od naprawy wagonów, po produkcję nowoczesnej broni. Zakłady Mechaniczne Tarnów mają 101 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 13:03
Zakłady Mechaniczne "Tarnów" powstały w roku 1917 jako Warsztaty Kolejowe, które zajmowały się przede wszystkim naprawą wagonów kolejowych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostały rozbudowane i prężnie działały przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego.
Audio
  • O utworzonych w roku 1917 Zakładach Mechanicznych "Tarnów" - była mowa w radiowej Jedynce w audycji z cyklu "100 lat przemian" przygotowanej przez Sylwię Zadrożną.
Zakłady Mechaniczne Tarnów od 2015 roku należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zakłady Mechaniczne Tarnów od 2015 roku należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Foto: zmt.tarnow.pl

Podczas II Wojny Światowej Warsztaty nadal zajmowały się remontami taboru kolejowego i dopiero w 1944 roku działalność firmy została zatrzymana wskutek grabieży majątku i niemal całkowitego zniszczenia obiektów przez niemieckiego okupanta. Po wojnie dzięki wysiłkom pracowników Warsztaty Kolejowe zostały odbudowane i ponownie zaczęły funkcjonować.

Produkcja na potrzeby obronności

W roku 1951 na mocy decyzji Ministra Przemysłu Ciężkiego Warsztaty Kolejowe stały się Zakładami Mechanicznymi “Tarnów” i rozpoczęto produkcję na potrzeby obronności kraju.

W tamtych czasach działalność tego rodzaju była jednak utajniona i dlatego poszerzono ją też o produkcję obrabiarek i urządzeń chłodniczych - wspominał w radiowej Jedynce w rozmowie z Sylwią Zadrożną prezes spółki Henryk Łabędź.

Branżę cywilną zaczęto ograniczać w połowie lat 70., a ostatecznie zakończyła się w 2010 roku, gdy produkcję obrabiarek sprzedano brytyjskiej firmie Colchester-Harrison. Teraz priorytetem dla Zakładów jest produkcja wojskowa - przede wszystkim karabinów.

Znaczący eksporter

Jak powiedział Krzysztof Kluza, szef rady nadzorczej zakładów - firma ma też w ofercie mobilne strzelnice kontenerowe. Mogą z nich korzystać nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, miłośnicy strzelectwa sportowego albo osoby, które chcą się oswoić z bronią palną. Obecnie strzelnice te są promowane na imprezach targowych.

Wyroby z Tarnowa trafiają nie tylko na rynek polski - Zakłady Mechaniczne są też znaczącym eksporterem.

Zakłady Mechaniczne Tarnów są jednym z największych pracodawców w mieście. Od 2015 roku należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG


PGZ 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizja, upór, konsekwencja. Dzięki temu powstał COP

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 13:22
Jednym z inicjatorów i promotorów powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, był ówczesny wicepremier i minister skarbu, Eugeniusz Kwiatkowski, którego 44. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 22 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia lotnictwa wojskowego w cyklu "100 lat przemian"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 12:33
Stulecie polskiego lotnictwa wojskowego obfituje nie tylko w bohaterskich i walecznych pilotów, ale również w osiągnięcia inżynierów i konstruktorów z branży lotniczej. W naszym cyklu "100 lat przemian" historię branży przypomina Sylwia Zadrożna z Naczelnej Redakcji Gospodarczej. 
rozwiń zwiń