X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Taniej nie będzie. Mieszkaniowy boom podnosi ceny materiałów budowlanych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 10:33
W najbliższych latach popyt na podstawowe materiały budowlane będzie ciągle wzrastał, m.in. z powodu planów związanych z programem Mieszkanie plus – powiedział analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń.
Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2018 r., w stosunku do sierpnia 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych.
Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2018 r., w stosunku do sierpnia 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych.Foto: Pixabay

Jak dodał, nie należy się więc spodziewać znaczących spadków cen materiałów budowlanych.

Drożej niż przed rokiem

Grupa PSB poddała analizie ceny materiałów dla budownictwa. Ceny w sierpniu 2018 r., w stosunku do sierpnia 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 29 proc., a izolacje termiczne o 8,8 proc. Ceny w przypadku materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 14,2 proc., a cementu i wapna o 4,4 proc., a chemia budowlana zdrożała o 3,7 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (1 proc.).

Ceny w okresie I-VIII 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły już tylko w części grup towarowych. Zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 34,8 proc., a izolacje termiczne o 11,4 proc. Spadki cen zanotowano w grupie dekoracje (o 0,1 proc), oraz w grupie oświetlenie i elektryka - 0,3 proc.

Ceny mieszkań w górę

"Sytuacja na rynku materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na rynek mieszkaniowy, wszak mieszkania są z nich budowane" - powiedział Krasoń. "Warto zwrócić uwagę, że nie są to towary o nieskończonej dostępności i rosnący popyt wpływa po prostu na ich cenę" - dodał ekspert. 

Jak przypomniał, należy pamiętać "o planach rządu na budowę tysięcy mieszkań w programie Mieszkanie plus". "Bez wątpienia o popyt na rynku materiałów budowlanych nie ma się co w najbliższych latach martwić. A w efekcie nie spodziewałbym się znaczących obniżek cen, szczególnie w zakresie materiałów niezbędnych do budowy domów i mieszkań" - dodał.

Co drożeje, a co nie?

Jak poinformowała Grupa PSB, w przypadku materiałów do budowy ścian (zarówno w ceramice, betonach komórkowych, w materiałach na stropy) nie jest spodziewane spowolnienie podwyżek cen. W przypadku wełny do izolacji termicznych już planowane są kolejne podwyżki we wrześniu i październiku. 

Zdaniem Grupy PSB wyraźnie ustabilizowały się ceny chemii budowlanej, farb i lakierów. Podobnie unormowały się ceny materiałów wodochronnych (asfaltów), ale jak podała Grupa PSB "są sygnały, że także te ceny będą szły w górę".

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań, by dogonić Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:33
Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd stawia na przyspieszanie Mieszkania Plus: będzie priorytet, współpraca, proste rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 18:12
Realizacja programu Mieszkanie Plus ma być priorytetem rządu w najbliższych miesiącach - tak zapowiedział świeżo mianowany minister inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z programem Mieszkanie Plus?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 17:03
Program zapowiadał budowanie tanich mieszkań i wynajmowaniem ich za niski czynsz. Szybko okazało się, że takie rozwiązania doprowadzą do wzrostu kosztów materiałów budowlanych. Problemem były też braki kadrowe w branży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowlany boom coraz bardziej napędza ceny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 09:05
Jesteśmy we wczesnej fazie boomu na inwestycje budowlane, dlatego też spodziewam się dalszego dynamicznego wzrostu cen - ocenił główny ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych wzrosły w ostatnim roku o ok. 30 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie plus: 408 gmin zgłosiło się do programu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 10:42
Akces do programu Mieszkanie plus potwierdziło 406 gmin; może tam powstać 58 tys. lokali - poinformował PAP dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.
rozwiń zwiń