X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"FT": Warszawa chce dla siebie większego udziału w EBI

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 11:26
Dziennik „Financial Times” pisze, że „Polska zagraża planowi kapitałowemu dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego, żądając dla siebie większej roli” w tej instytucji.
Brexit będzie oznaczał utratę przez EBI 39 miliardów euro kapitału - uważa FT
Brexit będzie oznaczał utratę przez EBI 39 miliardów euro kapitału - uważa "FT"Foto: Pixabay

Zdaniem brytyjskiej gazety Polska grozi zablokowaniem zwiększenia kapitału EBI po Brexicie, jeśli nie osiągnie poprawy swej pozycji w tej instytucji finansowej.

Większe wpływy

Warszawa chce dla siebie większego udziału w EBI, należącym do państw UE i kontrolowanym przez ich rządy. „FT” pisze, że jest to elementem dążenia strony polskiej do uzyskania większych wpływów i odgrywania większej roli w ważnych instytucjach unijnych, adekwatnie do jej rosnącego znaczenia ekonomicznego.

„FT” zwraca uwagę, że Brexit będzie oznaczał utratę przez EBI 39 miliardów euro kapitału – 3,5 mld euro wkładu, reszta dostępna na żądanie. Powołując się na „osobistości zaznajomione ze sprawą”, gazeta pisze, że Polska powiadomiła, iż storpeduje umowę w sprawie uzupełnienia przez rządy państw UE tego wpłacanego kapitału, jeśli nie będzie mogła powiększyć swojego udziału.

Zastąpić brytyjski kapitał

Dziennik pisze, że Warszawa argumentuje, iż chodzi jej nie tylko o zwiększenie swoich wpływów w EBI; twierdzi, że jej plan leży także w najlepiej pojętym interesie EBI, ponieważ zakłada zastąpienie brytyjskiego kapitału nowymi pieniędzmi zamiast sięgania po rezerwy banku.

„FT” odnotowuje, że Polska jest dopiero na 10. miejscu wśród udziałowców EBI, co wynika z formuły, której podstawą jest znaczenie gospodarcze kraju, gdy przystępował do UE. Jednak po Brexicie Polska będzie siódmą co do wielkości gospodarką w UE i piątym co do wielkości krajem unijnym pod względem liczby ludności. Warszawa chce „asymetrycznego wzrostu” swego wkładu kapitałowego, aby odzwierciedlał on jej rosnące znaczenie.

Opór UE

Według „FT”, powołującego się na anonimowego dyplomatę, polskie żądania napotkały w tym tygodniu na opór podczas brukselskiego spotkania przedstawicieli państw UE w EBI. 

„FT” zwraca też uwagę, że żądanie Warszawy pojawiło się w okresie tarć w relacjach Polski z Komisją Europejską, „która rozpoczęła procedurę ukarania Polski za reformy sądownictwa, które Bruksela uważa za sprzeczne z jej wartościami”.

Bez komentarza

Gazeta pisze, że Warszawa obawia się, iż zwiększanie kapitału EBI na podstawie istniejących udziałów doprowadziłoby do dalszego umocnienia dominującej pozycji trzech największych udziałowców EBI – Niemiec, Francji i Włoch – jeśli chodzi o podejmowanie przez ten bank decyzji.

Brytyjski dziennik pisze na zakończenie, że polski resort finansów odmówił komentarza, a EBI nie zareagował na prośbę o komentarz.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak