X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzepak, kukurydza i odpady. Tak powstają biokomponenty paliwowe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 10:25
Rośnie zużycie biokomponentów jako dodatków do paliw stosowanych w transporcie. Nadzów nad ich produkcją sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Audio
  • O tym jak kontrolowana jest produkcja biokomponentów dodawanych do paliw wykorzystywanych w transporcie oraz o rosnącym ich zużyciu - na antenie radiowej Jedynki rozmawiał Dariusz Kwiatkowski.
Wytwarzanie biokomponentów paliwowych bazuje głównie na surowcach pochodzenia roślinnego - głównie rzepaku.
Wytwarzanie biokomponentów paliwowych bazuje głównie na surowcach pochodzenia roślinnego - głównie rzepaku.Foto: Pixabay

Jak powiedziała w radiowej Jedynce w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim Marzena Skąpska - z-ca dyrektora Departamentu Innowacji w KOWR - nadzór nad produkcją biokomponentów odbywa się przez stały monitoring surowców wykorzystywanych do ich wytwarzania, a także nadzór nad podmiotami, które je stosują.

Normy jakościowe

Wykorzystywane w Polsce biokomponenty muszą spełniać wysokie normy jakościowe - co ma gwarantować bezpieczeństwo stosowania ich w paliwach dla kierowców.

Od 2 lat produkcja biokomponentów przekracza 1 mln ton. Dominują estry metylowe, których wytwarza się 900 tysięcy ton.

Nie tylko rzepak i kukurydza

Z danych KOWR wynika, że do produkcji biokomponentów coraz częściej wykorzystywane są także odpady, których udział systematycznie rośnie.

Nadal jednak wytwarzanie biokomponentów bazuje głównie na surowcach pochodzenia roślinnego, czyli rzepaku oraz kukurydzy.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG


Zobacz więcej na temat: paliwa KOWR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak