Wizja, upór, konsekwencja. Dzięki temu powstał COP

2018-08-18, 13:22

Wizja, upór, konsekwencja. Dzięki temu powstał COP
Dzięki Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu, w krótkim czasie udało się zbudować w przedwojennej Polsce znaczny potencjał militarny.Foto: Pixabay

Jednym z inicjatorów i promotorów powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, był ówczesny wicepremier i minister skarbu, Eugeniusz Kwiatkowski, którego 44. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 22 sierpnia.

Posłuchaj

O historii powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego budowę zainicjował przedwojenny wicepremier i minister skarbu, Eugeniusz Kwiatkowskiego - była mowa na antenie radiowej Jedynki w audycji "100 lat przemian" przygotowanej przez Błażeja Prośniewskiego.
+
Dodaj do playlisty

To właśnie jego przełomowa wizja i upór doprowadziły do tego, że w latach 30. XX wieku w widłach Wisły, Dunajca i Sanu rozpoczęto budowę kilkudziesięciu zakładów przemysłowych.

Tempo zadziwiało

Jak mówił na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Błażejem Prośniewskim Jakub Skiba, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej - tempo powstania tej inwestycji, głównie o charakterze zbrojeniowym, było zadziwiające. 

Projekt COP-u obejmował 34 powiaty w województwach kieleckim, lubelskim krakowskim i lwowskim, zamieszkane przez prawie 6 mln osób. Wybór tych terenów nie był przypadkowy - zaznaczył Michał Pacut, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.

Dodał, że były to tereny położone w centrum państwa, stosunkowo odległe od wschodniej, jak i zachodniej granicy Polski - tak aby utrudnić naloty nieprzyjacielskiemu lotnictwu.

21 fabryk zbrojeniowych od podstaw

Sztandarowym przedsięwzięciem COP-u był kombinat metalurgiczny Zakłady Południowe „Stalowa Wola". Inwestycję zrealizowano w rekordowym tempie - dwóch lat. Łącznie - w ramach projektu - od podstaw rozpoczęto budowę 21 wielkich fabryk zbrojeniowych.

Dzięki tej dynamice, w krótkim czasie udało się zbudować znaczny potencjał militarny.

Dziś, w dużej mierze dziedzictwo Centralnego Okręgu Przemysłowego kontynuuje Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest m.in. właścicielem Huty Stalowa Wola.

Błażej Prośniewski, ak, NRG

Partnerem audycji jest Polska Grupa Zbrojeniowa

PGZ PGZ

 

Polecane

Wróć do strony głównej