X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KOWR: zboża będą droższe

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 09:50
Według zespołu ekspertów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w tym sezonie ceny zbóż będą wyższe niż w ubiegłym. We wrześniu pszenica konsumpcyjna może kosztować 690-720 zł/t, a w grudnia - 700-745 zł/t. Średnia cena tego ziarna w grudniu ub.r. wyniosła 682 zł/t.
Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że rynkowa podaż wszystkich zbóż jest mocno ograniczona, mimo trwających żniw.
Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że rynkowa podaż wszystkich zbóż jest mocno ograniczona, mimo trwających żniw. Foto: Pixabay

"Ocenia się, że przewidywany dalszy wzrost globalnego zużycia zbóż w sezonie 2018/2019, przy malejących zapasach, może wywierać presję na wzrost cen. Wzrost ten może być hamowany dostępnością ziarna, zwłaszcza na rynkach poza unijnych. Zmiany cen na rynkach zagranicznych będą oddziaływały na poziom cen zbóż w kraju. W tej sytuacji po żniwach 2018 r. ceny zbóż w Polsce mogą być wyższe niż w analogicznym okresie sezonu 2017/2018" - napisano w raporcie KOWR.

Presja na ceny 

Jak wyjaśniono, niekorzystne warunki pogodowe występujące w różnych rejonach świata były przyczyną zmniejszenia prognozy zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2018/2019. Sytuacja ta wywoływała presję na wzrost cen zbóż, również w Polsce. Wzrost cen w kraju był jednak ograniczany z powodu słabego popytu eksportowego ze względu na dużą konkurencję ze strony krajów położonych w basenie Morza Czarnego. 

W pierwszym półroczu 2018 r. ceny skupu większości zbóż w Polsce rosły wolniej niż przed rokiem i od marca 2018 r. kształtowały się poniżej poziomu sprzed roku. W czerwcu br. pszenica konsumpcyjna i jęczmień paszowy kosztowały w Polsce mniej w Niemczech i we Francji tj. u głównych unijnych producentów zbóż, ale wyższym niż na Słowacji będącym tradycyjnym dostawcą tego ziarna do Polski.

Na krajowych giełdach towarowych od grudnia 2017 r. do kwietnia 2018 r. utrzymywała się spadkowa tendencja cen zbóż. W maju i czerwcu 2018 r. postępująca susza na znacznym obszarze kraju nasiliła obawy o wysokość plonów, co skutkowało wzrostem cen zbóż. W pierwszym miesiącu sezonu 2018/2019 (tj. w lipcu 2018 r.) dostawy zbóż z nowych zbiorów przyczyniły się do niewielkiego spadku cen ziarna.

Mniej na eksport

GUS na początku lipca br. wstępnie oszacował, że w 2018 r. plony zbóż mogą wynieść 33,1 dt/ha i być o 17 proc. mniejsze niż w 2017 r.

Według analityków KOWR, w Polsce zapotrzebowanie na zboże w sezonie 2018/2019 prawdopodobnie będzie o 1 proc. większe niż w poprzednim roku gospodarczym i wyniesie 26,3 mln ton. Z tego 62 proc. przeznaczone będzie na paszę dla zwierząt, a tylko 18 proc. na bezpośrednie spożycie. 

W ocenie ekspertów, w bieżącym sezonie (2018/2019) eksport zbóż z Polski może się obniżyć do 4,5 mln ton (łącznie z przetworami zbożowymi przeliczonymi na ziarno). W poprzednim sezonie wywieziono z Polski 4,9 mln ton ziarna. Z uwagi na konieczność uzupełnienia podaży krajowego ziarna, niezbędny będzie import, który może być większy od szacowanego na sezon 2017/2018 (2,3 mln t)i wynieść 2,4 mln ton.

Spada podaż

Tymczasem Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że już obecnie rynkowa podaż praktycznie wszystkich zbóż jest mocno ograniczona, mimo jeszcze trwających żniw. "Pomimo notowanych bardzo wysokich cen, handel ziarnem w kraju jest trudny i daleki od płynności, która na tym etapie sezonu powinna mieć jeszcze miejsce. Na rynku trwa swoiste +wyrywanie+ ziarna od sprzedających" - napisano w cotygodniowym komunikacie. 

Dodano, że ponieważ ceny zbóż mają charakter rosnący, wielu rolników zmagazynowało zebrane zboża w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji. 

W połowie ubiegłego tygodnia pszenica konsumpcyjna kosztowała 800-900 zł/t, a paszowa - 720-800 zł/t tj. więcej niż prognozuje zespół ekspertów KOWR.

PAP, ak, NRG 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak