Protekcjonizm Trumpa uderza w Chiny i Niemcy

2018-05-24, 10:57

Protekcjonizm Trumpa uderza w Chiny i Niemcy
Niemcy i Chiny to czołowi eksporterzy świata.Foto: PIXABAY

Niemcy są otwarte na chińskie inwestycje - powiedziała w Pekinie kanclerz Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z premierem Chin Li Keqiangiem, który zapewnił z kolei o otwartości swojego kraju na inwestycje niemieckie.

Rozpoczęta dnia dwudniowa wizyta Merkel w Chinach przebiega w cieniu gróźb handlowych prezydenta USA Donalda Trumpa oraz jego decyzji o wycofaniu się z zawartej w 2015 roku wielostronnej umowy nuklearnej z Iranem. Według komentatorów te działania Waszyngtonu mogą zbliżyć do siebie Pekin i Berlin.

Polityka Trumpa uderza w Niemcy i Chiny

Chiny i Niemcy opowiadają się za utrzymaniem umowy nuklearnej z Iranem - oświadczyła Merkel po porannym spotkaniu z Li w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Chiny i Niemcy jako czołowi światowi eksporterzy, osiągający nadwyżkę w handlu z USA, mogą ucierpieć z powodu protekcjonistycznej polityki Trumpa, realizowanej pod hasłem "Ameryka przede wszystkim". Pekin liczy na sygnały solidarności Berlina, ale niemieccy urzędnicy oceniali, że Merkel nie powinna zbyt otwarcie brać strony Chin w sporze z USA, które są sojusznikiem Niemiec - podała agencja Reutera.

Li powiedział na konferencji w Pekinie, że Chiny i Niemcy wspierają wolny handel międzynarodowy i podkreślał olbrzymi potencjał dla dwustronnej współpracy. Choć pomiędzy oboma krajami występują problemy, mogą one zostać przezwyciężone, a zacieśnienie współpracy będzie korzystne dla Europy i świata - mówił chiński premier.

Chiński rynek bardziej otwarty

Niemiecka kanclerz wyraziła zadowolenie z zapowiedzi dalszego otwierania chińskiego rynku dla zagranicznych inwestorów, w tym rozluźnienia restrykcji dotyczących limitu zagranicznych udziałów w sektorze motoryzacyjnym. Jednak zdaniem komentatorów rząd w Berlinie podziela wiele spośród obaw Waszyngtonu związanych z polityką gospodarczą ChRL, m.in. wspieraniem przez nią wymuszania transferu technologii od zagranicznych przedsiębiorstw.

Według Reutera Parlament Europejski pracuje nad projektem zwiększenia uprawnień Komisji Europejskiej do kontrolowania zagranicznych inwestycji w kluczową technologię i infrastrukturę UE w związku z obawami, jakie wzbudzają rosnące inwestycje chińskie. Trwające w PE dyskusje dotyczą zaostrzenia propozycji przedstawionej we wrześniu 2017 roku przez KE na wniosek Niemiec, Francji i Włoch.

Dziś kanclerz Merkel ma się spotkać w Pekinie z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. W piątek odwiedzi miasto Shenzhen w prowincji Guangdong, gdzie weźmie udział w otwarciu centrum innowacji uruchamianym przez niemiecką izbę handlową oraz chiński start-up.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej