X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czujność wskazana. Przy zakupie nieruchomości trzeba sprawdzić jak najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 11:02
Polacy są coraz mniej ostrożni przy zakupie nieruchomości - wynika z raportu kancelarii Dowlegal, zajmującej się m.in. prawem obrotu nieruchomościami. Inwestorzy nabywający aktywa o znacznej wartości zbyt często zakładają dobre intencje sprzedającego.
Polacy są mało ostrożni kupując nieruchomość - wynika z raportu kancelarii Dowlegal.
Polacy są mało ostrożni kupując nieruchomość - wynika z raportu kancelarii Dowlegal.Foto: PIXABAY

"Obserwujemy wzrostowy trend niedopatrzeń po stronie kupujących" - wskazuje partner zarządzający kancelarii Dowlegal Rafał Olejnik. Jego zdaniem, niedopatrzenia "idą w parze z rosnącą liczbą przekłamań informacji, które mają sprzedającemu pomóc sfinalizować transakcję". "Ostatnie przypadki inwestycji związanych z nieruchomościami objętymi reprywatyzacją, nagłośnione w mediach, niewiele w tym obszarze zmieniły" - podał Olejnik.

Sprawdzać jak najwięcej

Jak cztamy w raporcie, "największe ryzyko występuje na etapie projektu, kiedy nieruchomość kupowana jest w trakcie pozyskiwania przez sprzedającego pozwoleń związanych z techniczną częścią inwestycji". Praktyka kancelarii pokazuje, że często są to problemy natury własnościowej.

Eksperci z kancelarii Dowlegal wskazali, że przed zakupem należy przeprowadzić m.in. badanie stanu prawnego nieruchomości. Należy m.in. sprawdzić księgi wieczyste, "co umożliwi m.in. zbadanie istnienia ewentualnych służebności oraz innych obciążeń, jak również analizę historyczną struktury właścicielskiej".

Przeanalizować wartość

Należy też zwrócić uwagę na "opłaty związane z nieruchomością, ewentualne zadłużenia oraz zweryfikowanie, czy nieruchomość jest wpisana do określonych rejestrów, w tym do rejestru zabytków". "Decydując się na zakup, inwestorzy powinni również sprawdzić przeznaczenie określonej nieruchomości w planach zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań oraz istniejące umowy najmu lub dzierżawy w zakresie ich możliwości ewentualnego wypowiedzenia" - poinformowano.

"Istotnym elementem przygotowania do zakupu powinna też być analiza wartości nabywanej nieruchomości w przyszłości, w kontekście wpływu najbliższego otoczenia" - podano.

Uwaga na reprywatyzację

Jak zaznaczył Olejnik, w przypadku zakupu nieruchomości objętych reprywatyzacją, "należy w pierwszej kolejności rozważyć wystąpienie m.in. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z zapytaniem, czy wobec przedmiotowej nieruchomości toczy się albo toczyło w przeszłości jakiekolwiek postępowanie o zwrot byłym właścicielom lub ich następcom prawnym".

PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: mieszkanie rynek budownictwo

Czytaj także

Kredyty mieszkaniowe mają wzięcie. Wyniki zeszłego roku najlepsze od 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 14:58
W 2017 roku banki udzieliły ponad 190 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 44 mld zł – poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniowa specustawa. Wkrótce zajmie się nią rząd

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 20:48
W przyszłym tygodniu powinny ruszyć prace rządowe nad projektem specustawy mieszkaniowej - zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Rada Mieszkalnictwa zakończyła pracę nad projektem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specustawa mieszkaniowa w konsultacjach społecznych: co o niej sądzą budowlańcy, deweloperzy i eksperci?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 11:56
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących w ubiegły czwartek został skierowany do konsultacji publicznych. Przedstawiamy opinie ekspertów, praktyków- budowlańców, deweloperów, co sądzą o nowych rozwiązaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania atrakcyjną formą inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 09:09
Polacy nadal chętnie inwestują w mieszkania. W porównaniu do ubiegłego roku do 28 proc. zwiększył się odsetek nabywców mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem - wynika z analizy RynekPierwotny.pl oraz Metrohouse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny nowych mieszkań ostro w górę. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 11:43
Eksperci wyliczają, że w ciągu ostatnich miesięcy mieszkania deweloperskie zdrożały średnio o 7,5 proc. To budzi u deweloperów mieszane uczucia – z jednej strony zacierają ręce, ale z drugiej martwią ich zmniejszająca się podaż gruntów w miastach i rosnące ich ceny, a także rosnące ceny robocizny. Czy po boomie wahadło wychyli sie w druga stronę?
rozwiń zwiń