X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister Rafalska: Kodeks pracy wymaga zmian. "Solidarność" i OPZZ nie akceptują propozycji

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 12:19
Panuje ogólna zgoda co do tego, że Kodeks pracy wymaga zmiany - powiedziała w szefowa MRPiPS Eklżbieta Rafalska. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby nowe przepisy można było przyjąć bez zgody stron, które przy nich pracowały - dodała.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska uważa, że przepisy Kodeksów pracy wymagają przygotowania oceny skutków regulacji.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska uważa, że przepisy Kodeksów pracy wymagają przygotowania oceny skutków regulacji. Foto: mrpips.gov.pl/twitter

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedziała podczas konferencji prasowej, że przepisy Kodeksów pracy wymagają przygotowania oceny skutków regulacji, co jest zadaniem na najbliższy czas.

Przypomnijmy, że w połowie marca zakończyła pracę Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Opracowała propozycje zmian Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Zaproponowała m.in. wydłużenie czasu umów o pracę na okres próbny. Ponadto każdy pracownik, niezależnie od stażu pracy, mógłby wykorzystać 26 dni urlopu. W projekcie znalazły się też rozwiązania, które mają zapobiegać wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Komisja nie ma uprawnień legislacyjnych, o losie przygotowanych propozycji decyduje MRPiPS.

W projekcie kodeksu zaproponowano m.in. zmiany zasad wypowiadania umów na czas określony i zmiany w działaniu organizacji związkowych w zakładach pracy. Oprócz tego projekt zakłada możliwość modyfikacji "kodeksowych wypłat za nadgodziny". Chodzi o tzw. konta wynagrodzeń. To rozwiązanie będzie dotyczyło tylko układów zbiorowych. Przewiduje, że jeśli związki zawodowe się zgodzą, to będzie można zawiesić wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny. Tak zamrożone pieniądze będzie można uruchomić w razie kryzysu, np. braku zleceń.

Związki mówią "nie"

Propozycji komisji nie akceptuje NSZZ "Solidarność". Szef związku Piotr Duda oświadczył, że jeżeli rząd chciałby forsować ten projekt, to "nasz kierunek jest jeden, ulica" - zaznaczył.

Negatywnie projekt oceniło również OPZZ. Zdaniem związku, część zaproponowanych tam rozwiązań jest wyjątkowo nieczytelna i skomplikowana.

Minister Elżbieta Rafalska stwierdziła, że dorobek komisji kodyfikacyjnej, która pracowała nad zmianami w Kodeksie pracy "jest niezwykle cenny i ważny". 

Dodała, że resort powołując komisję chciał, aby w niej zasiadała także strona społeczna.

Minister Rafalska "zaskoczona"

"Zaproponowałam, aby swoich ekspertów zgłosiła strona społeczna, więc organizacje związkowe, pracodawcy. To stwarzało szansę, że te 18-miesięczne prace nad kodeksem są w jakimś dialogu społecznym, w jakiejś komunikacji" - mówiła minister.

"Zależało nam na tym, aby projekty nowych kodeksów pracy były wypracowane w dialogu społecznym" - dodała.

Jak skomentowała minister, "w momencie jak przyszło do głosowania nad całością propozycji, jasno zostały wyartykułowane stanowiska, w których strona związkowa, Solidarność, OPZZ, i jedna z organizacji pracodawców zagłosowali przeciwko temu kodeksowi. Byłam zaskoczona, można powiedzieć rozczarowana, taką biało-czarną oceną tych prac".

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Kodyfikacyjna przyjęła propozycje zmian w prawie pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 16:57
"Resort rodziny i pracy potrzebuje co najmniej miesiąca na analizę i ocenę dorobku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy" - oceniła w piątek szefowa ministerstwa Elżbieta Rafalska. Chodzi m.in. o ocenę, które propozycje komisji mogą być wykorzystane w rządowym projekcie zmian Kodeksu pracy. O proponowanych zmianach mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Monika Gładoch, zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka „Solidarności” o proponowanych zmianach w Kodeksie pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 14:43
Propozycje dotyczące zmian w Kodeksie pracy zostały po półtorarocznej pracy przekazane Elżbiecie Rafalskiej. Jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej potrzebny jest teraz czas na analizę propozycji. Temat okazał się kontrowersyjny. Jedną z propozycji, która wzbudziła szerokie dyskusje jest kwestia pracy na etacie. O zmianach w Kodeksie pracy mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ „Solidarność”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Elżbieta Rafalska: nie ma prac nad zmianą zasad wypłaty świadczeń z Rodziny 500+

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 13:31
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła, że w jej resorcie nie toczą się obecnie żadne prace nad zmianami w programie Rodzina 500+. Co więcej, takich zmian, według minister, na pewno nie będzie do 30 września, kiedy kończy się okres rozliczeniowy. W ten sposób Elżbieta Rafalska odniosła się doniesień medialnych, jakoby wkrótce sztandarowy program społeczny rządu PiS miał zostać zmodyfikowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawo pracy powinno być zmienione". Opinie ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 10:33
Goście audycji Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24 Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Kamil Maliszewski (MBank) oraz Mariusz Pawlak (Związek Pracodawców i Przedsiębiorców) ocenili propozycje zmian w prawie pracy.
rozwiń zwiń