X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czechy mają wstrzymane unijne dopłaty na rozwój konkurencyjności

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:58
Komisja Europejska zawiesiła wypłaty około 4,5 mld euro dotacji dla Republiki Czeskiej w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (COSME).
Komisja Europejska zawiesiła wypłaty około 4,5 mld euro dotacji dla Republiki Czeskiej
Komisja Europejska zawiesiła wypłaty około 4,5 mld euro dotacji dla Republiki Czeskiej Foto: shutterstock

Poinformował o tym we wtorek dziennik „Lidove Noviny”. Za unijne dotacje odpowiada ministerstwo przemysłu i handlu, które informuje przedsiębiorców o wstrzymaniu wypłat. Wypłaty środków wstrzymano po przeprowadzeniu audytu ministerstwa finansów, który wykazał, że w 14 proc. finansowanych projektów są błędy.

Jak powiedziała "LN" rzeczniczka ministerstwa przemysłu i handlu Sztiepanka Filipova zawieszenie wypłat potrwa kilka miesięcy. Szef tego resortu Tomasz Huener polecił przeprowadzenie kolejnych kontroli i nie wykluczył wniosków do prokuratury – piszą "LN".

- Naszym celem jest zapewnienie, że podobna sytuacja się nie powtórzy a Czesi będą mogli brać dotacje - cytują gazeta ministra. Projekty, które są już zatwierdzone mają być finansowane z czeskich środków.

Szczególne wątpliwości audytorów wzbudziły projekty, które obliczone były na zysk. Ten powinien być wyraźnie oddzielany od dotacji, co w wielu przypadkach nie miało miejsca – piszą "LN".

Jakie błędy popełnili Czesi? 


- Ogólnie rzecz biorąc błędy polegały na komunikacji i organizacji pracy. Programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw. Tempo pobierania dotacji i możliwości ich absorbowania przeważały nad rozwiązywaniem ewentualnych problemów. Jeżeli ktoś zwracał uwagę na problem, który zmniejszał pobierane dotacje, traktowano go, jako szkodnika dla całego systemu – powiedziała "LN" rzeczniczka. Jej zdaniem, odpowiedzialnych osób można szukać dopiero wówczas, gdy sąd zdecyduje, że powstała określona szkoda. Dziennik przypomniał zasadę obowiązującą przy korzystaniu z europejskich funduszy – wykorzystać do końca i wykorzystać szybko.

Zdaniem gazety problem powstał w 2017 roku, gdy ministerstwem kierowali politycy z partii socjaldemokratycznej. Wiceminister odpowiedzialny w resorcie przemysłu i handlu za europejskie dotacje Tomasz Novotny zdecydowanie odpiera zarzuty. Jego zdaniem w 2016 roku przedstawiciele Komisji Europejskiej przeprowadzali kontrole i stwierdzili, że wadliwych było 2 proc. programów. - Nacisk na tempo jest częścią tej pracy, ale błędów nie lekceważyliśmy – powiedział Novotny cytowany przez "LN". 

Co to jest COSME? 

COSME to program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na lata 2014-2020, przyjęty w grudniu 2013 r. przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Główne cele programu to:

  • wzmocnienie konkurencyjności i trwałości unijnych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, oraz 
  • krzewienie kultury przedsiębiorczości, wspieranie tworzenia miejsc pracy oraz wzrostu MŚP

Budżet programu to 2,3 miliarda euro, z czego co najmniej 60 proc. (1,4 mld euro) zostanie przeznaczone na instrumenty finansowe. Program COSME to kontynuacja programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) na lata 2007-2013.

PAP, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

COSME w Polsce: 189 mln zł dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 10:27
Do końca czerwca br. z preferencyjnego finansowania COSME skorzystało 1308 polskich firm. Łączna wartość udzielonego wsparcia to 189 mln zł. Polska zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej pod względem wykorzystania środków programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Preferencyjne finansowanie dla MŚP. Z jakiego wsparcia UE mogą korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 18:28
Preferencyjne kredyty, pożyczki, leasing i poręczenia, a także finansowanie udziałowe - na takie wsparcie finansowe mogą liczyć przedsiębiorcy ze środków unijnych w ramach centralnych, ramowych Programów UE.
rozwiń zwiń