X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci o fuzji Orlenu z Lotosem. "Paliwa zdrożeją" vs. "połączenie korzystnie wpłynie na ceny paliw"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:53
Część ekspertów różni się w opiniach na temat przyszłego przejęcia przez Orlen Lotosu. Wskazują na zalety, jak i na zagrożenia dla rynku płynące z tej fuzji.
Orlen razem z Lotosem. Co to oznacza dla rynku?
Orlen razem z Lotosem. Co to oznacza dla rynku?Foto: PIXABAY

Po połączeniu Orlenu i Lotosu możemy się spodziewać, że paliwa zdrożeją, a to spowoduje podwyżki cen innych towarów i usług – uważa prof. Henryk Ćwikliński z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem powstanie monopol.

Będzie monopol

Ćwikliński, komentując planowane połączenie spółek paliwowych, powiedział, że „tworzy się monopol (...) wszyscy na tym stracimy, bezpośrednio i pośrednio”. „Jestem przeciwny łączeniu Orlenu i Lotosu” – podkreślił naukowiec.

Ocenił, że „możemy spodziewać się wzrostu cen paliw w całym kraju, co przełoży się na zjawiska o charakterze inflacyjnym”. „Poziom cen paliw odbija się na cenach wszystkiego, co się rozwozi” – dodał.

Zaznaczył, że „województwo pomorskie straci udziały w CIT (…) miasto Gdańsk straci udziały w PIT, bo pracownicy formalnie będą zatrudnieni w Płocku”.

Konkurencja była bez sensu

Natomiast ekspert Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski powiedział, że PKN Orlen i Lotos "dotąd bez sensu ze sobą konkurowały na polskim rynku", a ich połączenie przyniesie oszczędności, co powinno wpłynąć korzystnie na ceny paliw.

Roszkowski zwrócił uwagę, że pomysł połączenia państwowych gigantów paliwowych nie jest nowy.

Jak podkreślił, w potocznej opinii PKN Orlen i Lotos kojarzone są ze stacjami benzynowymi, ale to tylko "końcówka ich możliwości". Zdaniem Roszkowskiego planowana fuzja pozwoli uzyskać oszczędności i efektywnie zarządzać majątkiem, co z kolei powinno wpłynąć korzystnie na cenę paliw w dystrybutorach.

PAP, ak, NRG

Zobacz więcej na temat: Orlen lotos paliwa fuzja

Czytaj także

Czy możliwa jest fuzja Orlenu z Lotosem?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 18:37
Wraca temat połączenia dwóch polskich gigantów naftowych –Orlenu z Lotosem. - Z ekonomicznego punktu widzenia ich fuzja miałaby sens - mówił w radiowej Jedynce Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Orlenu po spadkach akcji koncernu: to przejściowa reakcja rynku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 11:44
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyraził przekonanie, że zawirowania kursu akcji Orlenu to przejściowa reakcja rynku na ostatnie wydarzania na globalnym rynku kapitałowym oraz trendy w sektorze rafineryjno-petrochemicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen przejmie Lotos. Klamka zapadła? Akcje koncernów w górę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 17:38
Zapowiada się największa fuzja w historii polskiej gospodarki. PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. Wartość rynkowa powstałego po połączeniu paliwowego giganta wyniesie ponad 53 mld zł.
rozwiń zwiń