X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na tle Europy wzrost cen mieszkań w Polsce umiarkowany

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 10:08
Polska notuje jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej, na poziomie 4 proc. – zauważa dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Jego zdaniem to bardzo dobra wiadomość dla Polaków, bo podnosi poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Rynek mieszkaniowy był w ubiegłym roku w Polsce bardzo konkurencyjny.
Rynek mieszkaniowy był w ubiegłym roku w Polsce bardzo konkurencyjny.Foto: PIXABAY

"Według najnowszych danych Eurostatu, wśród krajów z największymi wzrostami znalazły się Irlandia, Portugalia, Węgry i Holandia. Rok do roku mieszkania podrożały tam o ponad 10 proc." – powiedział Płochocki.

Konkurencyjny rynek

"Według Eurostatu w trzecim kwartale 2017 roku największy wzrost cen nieruchomości został odnotowany w Czechach, gdzie przekroczył 12 proc." – dodał.

Polska wyprzedziła m.in. Włochy, gdzie zanotowano spadek cen.

"Rynek mieszkaniowy był w ubiegłym roku w Polsce niezwykle konkurencyjny, czego dowodem jest nieznaczny wzrost cen, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście liczby sprzedanych lokali" – zauważa Płochocki. "Europejskie statystyki pokazują, że wzrost cen lokali w Polsce był jednym z najmniejszych wśród krajów Unii Europejskiej" – dodał.

Gonimy Europę

"Jest to bardzo dobra informacja dla Polaków, zwłaszcza w kontekście jednej z najniższych w Europie liczbie mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców. Utrzymanie wysokiego poziomu produkcji i nieznacznie rosnących cen pozwala nam "gonić" Europę i podnosić poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych" – zauważył Płochocki.

Dyrektor PZFD ocenił, że "musimy pamiętać, że ta przepaść między Polską a średnią europejską jest tak duża, że gdybyśmy chcieli wyrównać nasze wyniki z resztą krajów do 2030 roku, to produkcja deweloperska powinna być dwa razy większa niż jest dzisiaj".

Uwolnić grunty

Płochocki uważa, że dla rynku mieszkaniowego ważne jest "uwolnienie gruntów rolnych, znajdujących się w granicach administracyjnych miast oraz gruntów budowlanych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości czy spółkach Skarbu Państwa". "Czekamy także na zdecydowane ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców wobec drastycznego braku pracowników na budowach" – powiedział Płochocki.

"Szacujemy, że skutkiem rosnących cen gruntów oraz kosztów wykonawstwa będą wzrosty cen mieszkań o około 5 proc. w 2018 roku, pomimo jednoczesnego spadku marż deweloperów" – podsumował dyrektor PZFD.

PAP, ak, NRG

Czytaj także

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań, by dogonić Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:33
Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie właścicielem setek tysięcy hektarów terenów? Nic bardziej mylnego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:11
Spodziewam się, że prezydent podpisze ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości – powiedział w Jedynce minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom w budownictwie: rekordowe 100 tys. mieszkań w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:21
Budowlanka przyspiesza a deweloperzy nadal biją rekordy w budowie i sprzedaży nowych mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowlany boom nie dla wszystkich. Wiele firm może upaść

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 10:43
Choć na rynku budowlanym panuje ostatnio świetna koniunktura to okazuje się, że dotyczy on każdej firmy z tej branży. Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor zadłużenie firm budowlanych w 2017 roku wyniosło 4,27 mld zł, czyli o 470 mln zł więcej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysoki popyt na mieszkania nie będzie trwać w nieskończoność. Rynek może spowolnić

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 11:58
Choć mieszkania na rynku pierwotnym nadal sprzedają się bardzo dobrze – to niektórzy z większych deweloperów oceniają, że popyt może z czasem osłabnąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz częściej płacą gotówką za mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:33
Około 40 proc. transakcji na rynku mieszkaniowym w 2017 roku zawarto w gotówce. W przeciętnych warunkach rynkowych udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce nie przekracza 10 procent.
rozwiń zwiń