X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy coraz częściej płacą gotówką za mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:33
Około 40 proc. transakcji na rynku mieszkaniowym w 2017 roku zawarto w gotówce. W przeciętnych warunkach rynkowych udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce nie przekracza 10 procent.
Rośnie udział transakcji gotówkowych na rynku mieszkaniowym.
Rośnie udział transakcji gotówkowych na rynku mieszkaniowym.Foto: PIXABAY

Jak zauważył analityk portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński, z zebranych przez niego danych wynika, że "praktycznie u wszystkich deweloperów uczestniczących w badaniu zakres umów gotówkowych zamykał się w przedziale 30-40 proc. i miał charakter zdecydowanie progresywny w stosunku do okresów ubiegłych".

Inwestycje rozchwytywane

Przyznał, że niektóre inwestycje deweloperów "są wręcz rozchwytywane, nawet w trzech czwartych, przez kupców inwestycyjnych, często zapewne będących także klientami pakietowymi deweloperskich biur sprzedaży".

Jędrzyński wskazał, że w przeciętnych warunkach rynkowych, udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce jest najczęściej jednocyfrowy – nie przekracza poziomu 10 procent.

W sondażu Rynkupierwotnego.pl uczestniczyły 24 firmy deweloperskie o różnej skali sprzedaży, od tych największych (Dom Development, Murapol, Atal), poprzez duże i średnie, aż po przedsiębiorstwa typowo lokalne.

Deweloperzy zacierają ręce

Najlepiej w ubiegłym roku wypadła firma Dom Development – zakontraktowała prawie 4 tys. lokali z czego ok. 40 proc. było zakupionych za gotówkę. Podobny wynik odnotował Murapol, który w ubiegłym roku znalazł nabywców na 3605 wybudowanych przez siebie mieszkań (ponad 40 proc. zostało zakupione za gotówkę).

Według danych GUS w Polsce w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. GUS poinformował, że "deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań (co stanowiło 50,4 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 13,5 proc. więcej, wobec wzrostu o 26,8 proc. przed rokiem".

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak