X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Skuteczniejsza kontrola upraw GMO. Polska zaostrzy przepisy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:25
Prawo zezwalające na prowadzenie upraw GMO ma być w Polsce bardziej restrykcyjne, a uzyskanie zgodny od Ministra Środowiska na uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych będzie znacznie trudniejsze niż dotąd. 
Unijne przepisy mówią, że państwo członkowskie nie może wprost zakazać upraw GMO.
Unijne przepisy mówią, że państwo członkowskie nie może wprost zakazać upraw GMO.Foto: PIXABAY

Przewodniczący specjalnej podkomisji do spraw projektu nowych przepisów w tej sprawie, poseł PiS Jan Duda powiedział, że zostały uwzględnione postulaty strony społecznej i stąd tak duże zmiany w noweli ustawy o GMO.

Trudniejsza zgoda na uprawy GMO

"Stronie społecznej chodziło przede wszystkim o maksymalne zabezpieczenie rolnictwa przed potencjalnymi uprawami roślin genetycznie zmodyfikowanych" – powiedział Duda.

Projekt początkowo zakładał, że informacja o prowadzeniu upraw GMO ma dotyczyć właścicieli, których nieruchomości znajdują się w promieniu trzech kilometrów od hodowli.

"Na podkomisji ustaliliśmy, że będzie to 10 kilometrów, jednakże na wnioski strony społecznej zwiększyliśmy granicę do 30 kilometrów" – poinformował Duda.

Jak dodał, po wprowadzeniu nowych przepisów uzyskanie zgodny od Ministra Środowiska na uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych będzie bardzo trudne. Wymagana będzie nie tylko zgoda od właścicieli na prowadzenie upraw GMO, ale także pozytywna opinia rady gminy, rady powiatu, sejmiku samorządowego.

Wprost zakazać nie można

Polska jest zobowiązana do utworzenia specjalnego rejestru potencjalnych upraw GMO na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Posłowie rządowym projektem nowelizacji ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych zajmą się w piątek.

Unijne przepisy mówią, że państwo członkowskie nie może wprost zakazać upraw GMO. Może jedynie wystąpić do Komisji Europejskiej o wyłączenie swojego terytorium z upraw konkretnych odmian, co Polska zrobiła w 2015 roku.

Natomiast rejestr upraw roślin genetycznie modyfikowanych ma pozwolić na skuteczną kontrolę takich działalności w poszczególnych państwach.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GMO: państwa UE będą miały wolność wyboru. Nowe przepisy zatwierdzone

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 15:02
Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie zatwierdziły nowe przepisy dotyczące upraw GMO. Przewidują one większe możliwości wydawania zakazów upraw roślin genetycznie modyfikowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CETA. "Rolnicy przeciwko podpisaniu umowy"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 07:52
Rolnicy są przeciwko podpisaniu umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą, widząc realne zagrożenia dla polskich gospodarstw rodzinnych i rolnictwa - powiedział senator PiS Jerzy Chróścikowski, zabierając w środę wieczorem głos w debacie na temat CETA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz stosowania pasz GMO odbije się na cenach mięsa i jaj?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:14
Zgodnie z decyzją polskiego parlamentu stosowanie pasz zawierających soję GMO w żywieniu wszystkich zwierząt gospodarskich będzie możliwe do 1 stycznia 2019 r.  Jak to się odbije na cenach przede wszystkim mięsa?
rozwiń zwiń