X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowlany boom nie dla wszystkich. Wiele firm może upaść

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 10:43
Choć na rynku budowlanym panuje ostatnio świetna koniunktura to okazuje się, że dotyczy on każdej firmy z tej branży. Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor zadłużenie firm budowlanych w 2017 roku wyniosło 4,27 mld zł, czyli o 470 mln zł więcej niż rok wcześniej.
Dobrym wskaźnikom produkcji budowlano-montażowej towarzyszy spadek marż firm wykonawczych.
Dobrym wskaźnikom produkcji budowlano-montażowej towarzyszy spadek marż firm wykonawczych.Foto: PIXABAY

Okazuje się, jak podaje portal wnp.pl, że boom budowlany może mieć też negatywne skutki, a dobrym wskaźnikom produkcji budowlano-montażowej towarzyszy spadek marż firm wykonawczych.

Dobra koniunktura, a długi rosną

Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, iż pomimo wyraźnej poprawy koniunktury w budownictwie sytuacja finansowa firm z tego sektora okazała się gorsza niż w roku 2016, a problemy ze spłatą zobowiązań ma 31 tys. 852 podmiotów.

Choć popyt na usługi budowlane ostatnio rośnie to jednak w ostatnich latach, branży szczególnie dały się we znaki cykliczne zmiany związane z realizacją unijnych programów, powodujące bądź spiętrzenie prac wraz z jego negatywnymi konsekwencjami, bądź przy braku środków zastój skutkujący wstrzymaniem zamówień.

Dodatkowe koszty nie do uniknięcia

Ofiarami budowlanego boomu, jak przestrzega cytowany w komunikacie Rafał Bałdys-Rembowski – wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, mogą się stać nie tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale również inwestorzy, którzy zawarli swoje kontrakty w ciągu ostatnich dwóch lat.

"Przy dalszym wzroście cen uniknięcie dodatkowych kosztów może okazać się niemożliwe. Jeśli zamawiający będą odmawiać ich opłacenia, może to doprowadzić do poważnych kłopotów wykonawców, łącznie z koniecznością zejścia z budów. Zamawiający muszą zacząć kalkulować, że będą musieli ponieść część dodatkowych kosztów" – dodał Bałdys-Rembowski.

Rośnie produkcja, spadają marże

Jak wskazano w komunikacie, paradoksalnie dobrym wskaźnikom produkcji budowlano-montażowej towarzyszy spadek marż firm wykonawczych. Szczególnie dotyczy to dużych przedsiębiorstw związanych wieloletnimi kontraktami. Dla wielu takich firm kontrakty zawarte rok lub dwa lata temu przy obecnym poziomie cen produkcji budowalno-montażowej, które rosną znacznie wolniej niż koszty produkcji, mogą okazać się nierentowne.

wnp.pl, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek budownictwa mieszkaniowego bliski historycznych rekordów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 14:33
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatniego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 92 tysięcy mieszkań, co jest najwyższym wskaźnikiem od wielu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na rynku nieruchomości: deweloperzy na potęgę budują, a Polacy kupują rekordowo dużo mieszkań. I to za gotówkę

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:26
Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Zarówno pod względem liczby ukończonych inwestycji, pozwoleń na budowę kolejnych, jak i liczby sprzedawanych lokali. I mimo, że deweloperzy budują na potęgę, nadal brakuje nam do średniej unijnej 3 mln mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom w budownictwie: rekordowe 100 tys. mieszkań w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:21
Budowlanka przyspiesza a deweloperzy nadal biją rekordy w budowie i sprzedaży nowych mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe mieszkania trzymają cenę. Podaż nie nadąża za popytem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:53
Nie słabnie popyt na nowe mieszkania. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się najtańsze oferty, które dotyczą mieszkań o małym metrażu, zwłaszcza kawalerek.
rozwiń zwiń