X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kupujesz lub sprzedajesz mieszkanie. Pośrednik zarobi dwa razy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 11:41
Trwa boom na rynku nieruchomości, co skwapliwie wykorzystują agencje pośredniczące w transakcjach, które pobierają prowizje zarówno od kupujących, jak i sprzedających.
Prawo nie zabrania pobierania wynagrodzenia przez pośredników zarówno od kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość.
Prawo nie zabrania pobierania wynagrodzenia przez pośredników zarówno od kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość.Foto: PIXABAY

Czy jest to zgodne z prawem – pyta jeden z naszych słuchaczy, który kupował niedawno mieszkanie. Zauważył, że pośrednik, który skontaktował go ze sprzedającym lokal, już podczas zawierania umowy przedwstępnej w agencji wystawił fakturę za swe usługi jemu, jak i osobie sprzedającej, czyli na finalnej transakcji zarobi dwukrotnie.

Prowizję trzeba negocjować. Można sporo zaoszczędzić

Jeszcze kilka miesięcy temu, gdy rynek nie był tak „rozgrzany” jak teraz – prawie nie zdarzało się, aby prowizja była pobierana od strony kupującej. Dodajmy, że w przypadku transakcji opiewającej np. na 400 tys. złotych – prowizja w wysokości 3 proc. tylko od jednej ze stron oznacza  grubo  ponad 10 tys. złotych, choć należy przypomnieć, że jej wysokość możemy negocjować, o czym nie wie wiele osób.

Obecnie, kiedy mamy do czynienia z dużym popytem na mieszkania np. na rynku wtórnym, agenci nie są skłonni do upustów, bo na brak klientów nie narzekają. Dotyczy to także umów najmu.

To zgodne z prawem... ale

Jak wyjaśniają prawnicy, pośrednik może wziąć wynagrodzenie i od nabywcy nieruchomości, jak i od osoby sprzedającej, a przepisy tego nie zabraniają. Inna sprawa  to etyczna strona takiego postępowania.

W rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Krasoń z Home Brokera, powiedział, że wszystko jest kwestią umowy.

– Najważniejsze jest, aby klient decydując się na transakcję wiedział na co się pisze – stwierdził nasz rozmówca.

Klient powinien być poinformowany

Pytany, czy można z pośrednikiem negocjować prowizję, odparł, że w wielu przypadkach to się udaje, zarówno jeśli chodzi o kupującego, jak i sprzedającego mieszkanie czy dom.

Marcin Jańczuk z Metrohuose potwierdził, że pobieranie prowizji od obydwu stron transakcji jest dopuszczalne, o ile przewiduje to umowa pośrednictwa, a klient wyraził na to zgodę. Pytany o kwestie etyczne wyjaśnił:

– Klient powinien dostać informację, że zgadza się na reprezentację jednego pośrednika w ramach umowy. Etycznie może to nasuwać zastrzeżenia, że pośrednik nie będzie działać na korzyść żadnej ze stron, bo nie będzie miał interesu negocjować ceny, ani doprowadzić do określonych warunków takiej transakcji, ale jeśli klient się zgadza na takie rozwiązanie to nic nie stoi na przeszkodzie.

Adam Kaliński, Naczelna Redakcja Gospodarcza

Czytaj także

Wynajem mieszkania: na co zwracać uwagę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 20:53
Zbliża się początek roku akademickiego i studenci poszukują locum dla siebie. Jak wybrać mieszkanie, radzi w Polskim Radiu 24 Marcin Krasoń z Home Broker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak negocjować umowy najmu?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 13:11
Czy podczas renegocjacji można zaoszczędzić? I ile – 10, 20 czy 40 proc.? Czy przy okazji rozmów z obecnym wynajmującym można podnieść standard wynajmowanej powierzchni? Zasada jest prosta – im lepiej przygotujemy się do rozmów z obecnym wynajmującym, tym skuteczniejsze będą nasze działania i lepszy wynik renegocjacji – radzi Joanna Sinkiewicz, partner, dyrektor ds. Kluczowych Klientów i Reprezentacji Najemców, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W podatku od sprzedaży nieruchomości pułapek nie brakuje. Czy trzeba czekać aż 5 lat?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:31
Jeśli otrzymało się np. mieszkanie w spadku od osoby z najbliższej rodziny, nie płacimy podatku. Wielu jest jednak zaskoczonych faktem, że gdy takie mieszkanie sprzedadzą przed upływem 5 lat muszą zapłacić podatek i to wysoki, bo wynoszący aż 19 proc.
rozwiń zwiń